OBSH: Po, tregu në Wuhan pati rol në shpërthimin e epidemisë së koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka njoftuar se koronavirusi e ka origjinën nga lakuriqët, kurse tregu i ushqimeve të detit në qytetin Wuhan, në provincën kineze të Hubey, luajti një rol të rëndësishëm në shpërthimin e pandemisë.

Peter Ben Embarek, ekspert i OBSH-së për sigurinë e ushqimit dhe viruset zoonotike që kalojnë nga kafshët te njerëzit, theksoi nevojën për hulumtime të mëtutjeshme në shoqërimin e COVID-19 me kafshët.

Duke komentuar rolin e tregut në Wuhan në shfaqjen e epidemisë, Embarek tha se “është e qartë që tregu ka luajtur një rol në këtë”.

“Por ne nuk e dimë se çfarë roli luajti ai,” tha ai.

Embarek theksoi se tregu në Wuhan kishte një rol në shpërthimin e epidemisë, si një burim ose ndoshta si një “mjedis forcues”.

Ai theksoi se burimi i COVID-19 janë lakuriqët, por kjo çështje duhet të ekzaminohet në detaje.

Siç tha ai, ndoshta kafshët e sollën këtë virus në treg ose njerëzit që morën virusin përpara se të vizitonin këtë vend.

Presidenti Trump dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ofruan pretendime në fillim të këtij muaji se virusi kishte origjinën në një laborator në Wuhan.

Qeveria kineze mohon këto pretendime, duke thënë se çështja është e politizuar.


Lajmi kryesor:

COVID-19/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Itali, mbi 100 mijë të shëruar! Trump: Koronavirusi do largohet edhe pa u gjetur vaksina


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD