Ofendoi më parë emigrantët shqiptarë, Braverman nën hetim! Kërkoi favore për shamngien e gjobës për tejkalim shpejtësie

Ofendoi më parë emigrantët shqiptarë, Braverman nën hetim! Kërkoi favore për shamngien e gjobës për tejkalim shpejtësie

Suella Braverman

Sekretarja e Brendshme në Britaninë e Madhe, Suella Braverman, do të hetohet pasi ka kërkuar ‘favore’ nga nëpunës civilë për të shmangur një gjobë që iu vendos për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.

Suella Braverman është tashmë e njohur edhe në Shqipëri për shkak se kohë më parë u vu në qendër të vëmendjes për shkak të gjuhës së ashpër që përdori kundrejt emigrantëve shqiptarë, të cilët i quajti kriminelë.

Ajo është vënë së fundmi nën hetim pasi i kërkoi stafit të saj ta ndihmonte në shmangien e vendosjes së një gjobe për tejkalim shpejtësie, duke i dhënë mundësinë të kishte një seminar privat, gjë që nënkupton se ajo nuk do të duhej të paraqitej në një kurs publik për ndërgjegjësimin e shpejtësisë, ku pjesëmarrësit e tjerë do të kishin mundur të shihnin se edhe ajo ishte e pranishme, duke bërë që figura e saj të diskreditohej publikisht.

Mirwpo nëpunësit tw cilwt i kishte kwrkua qw ta pwrjashtonin nga gjoba dhe Braverman u tërhoq plotësisht dhe zgjodhi të paguante gjobën.

Ajo u kap duke shkelur kufirin e shpejtësisë në një rrugë jashtë Londrës në verën e vitit 2022, kur ajo ishte prokurore e përgjithshme, këshilltarja kryesore ligjore e qeverisë.

Nuk është hera e parë që sekretarja e brendshme shkel kodin ministror. Në tetor, krahu i djathtë dha dorëheqjen pasi u zbulua se kishte dërguar një dokument zyrtar qeveritar nga emaili i saj personal, në ditët e fundit të qeverisë 49-ditore të Liz Truss.

Në atë kohë, ajo pranoi një shkelje teknike të rregullave të ministrisë dhe tha se kishte marrë përgjegjësi" për veprimet e saj duke u larguar. Por ajo u ri-punësua gjashtë ditë më vonë nga kryeministri i ri, Sunak.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'S'do dalim kampion Evrope, por sot fitojmë', Armand Duka: Hysaj? Nuk flas me trajnerët për zgjedhjet që bëjnë

'S'do dalim kampion Evrope, por sot fitojmë', Armand Duka: Hysaj? Nuk flas me trajnerët për zgjedhjet që bëjnë