OKB: COVID-19 rrezikon të rrisë varfërinë, sfidë për sistemin shëndetësor

Zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në vend ka rekomanduar që Shqipëria ta mbështesë planin e rimëkëmbjes në 5 shtylla kryesore.

Së pari qeveria duhet të kujdeset për  mbrojtjen e sistemit dhe shërbimeve shëndetësore, duhet të ketë mbrojtje sociale për kategoritë e ndryshme për të zbutur varfërinë, sigurimi i vendeve të punës. Po ashtu duhet të japë ndihmë për  ndërmarrjet  e vogla dhe të mesme, si dhe bashkëpunim shumëpalësh për menaxhimin makroekonomik. 

Ashtu si edhe raportet e FMN dhe të Bankës Botërore, OKB thotë se Covid 19 do të rrisë papunësinë, do të rrisë varfërinë si dhe do të sfidojë kapacitetin e sistemit shëndetësor.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha në Parlament? Alibeaj: Ka kontribute historike, Topalli nuk donte vetë të hynte