OKB për rihapjen e shkollave: Gjeni zgjidhje! Mësimi online nuk ofrohet për të gjithë

Mbyllja e shkollave për shkak të Covid-19 po shkakton një katastrofë gjenerative, është shprehur  sekretari i përgjithshëm  i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres . Në fjalën e tij ai theksoi se prioriteti i të gjitha qeverive duhet të  jetë  krijimi i të gjitha kushteve për rikthimin e nxënësve në shkolla.  Pasi sipas tij mësimi në distancë nuk është mundësia më e mirë për të gjithë, pasi shumë vende kanë internet të avashtë apo nuk kanë akses. 

Që nga fillimi i pandemisë shkollat janë mbyllur totalisht në 160 vende, duke prekur më shumë se 1 miliardë nxënës, ndërsa të paktën 40 milion fëmijë kanë humbur  mundësinë për të për të ndjekur armimin parashkollor.

"Ju bëj thirrje familjeve dhe liderëve kudo në botë të mbrojmë të ardhmen e fëmijëve tanë“, tha ai.

Ndërkohë që në disa vende janë rihapur shkollat ka ende shumë pasiguri sesi mund të mbrohen ata nga infektimi me covid-19.  Mësuesit dhe prindërit janë më skeptikët në këtë aspekt sido mos në SHBA, ku të dyja palët janë shprehur kundër rihapjes së tyre deri sa të arrihen kushtet për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve. 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Frrok Çupi: Meqë ra fjala për lirinë e fjalës: Nuk e dua, vëlla; as që dua të flas!

Frrok Çupi: Meqë ra fjala për lirinë e fjalës: Nuk e dua, vëlla; as që dua të flas!