OKB, përplasje të forta mes SHBA-së dhe Rusisë mbi sulmin kimik në Siri

OKB, përplasje të forta mes SHBA-së dhe Rusisë mbi sulmin kimik në Siri

SHBA dhe Rusia kanë debatuar gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi sulmin kimik në Siri. Përfaqësuesi rus Vassily Nebenzia tha se incidenti në Douma ishte i organizuar dhe se veprimi ushtarak i SHBA-së në përgjigje mund të ketë "pasoja të rënda".

I dërguari i SHBA Nikki Haley tha se Rusia, një mbështetëse ushtarake siriane, kishte në duart e veta "gjakun e fëmijëve sirianë". Më parë, shefi i të drejtave të njeriut i OKB-së tha se autoritetet botërore po trajtonin përdorimin e armëve kimike me një "tronditje kolektive".

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se "vendimet e mëdha" mbi Sirinë do të merren në dy ditët e ardhshme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Nuk u aktivizua në Euro 2024, babai i lojtarit të kombëtares nuk përmbahet në rrjetet sociale: Zoti i shkatërroftë

Nuk u aktivizua në Euro 2024, babai i lojtarit të kombëtares nuk përmbahet në rrjetet sociale: Zoti i shkatërroftë