OKB: Popullsia e Indisë do kalojë Kinën në mesin e vitit 2023

India është në rrugën e saj për t'u bërë kombi më i populluar në botë, duke kaluar Kinën me gati 3 milion njerëz më shumë në mesin e vitit 2023, sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Kombet e Bashkuara.

Popullsia e Indisë parashikohet të arrijë në 1,428.6 milion, kundrejt 1,425.7 milion të Kinës. Kjo tregon se India do të ketë 2.9 milionë njerëz më shumë se fqinji i saj aziatik.

Të dy kombet përbëjnë më shumë se një të tretën e popullsisë në botë, e cila në nëntor kaloi 8 miliardë. 

Por ekspertët thonë se rritja nuk është aq e shpejtë sa dikur dhe tani është në ritmin e saj më të ngadaltë që nga viti 1950.

Si India dhe Kina kanë parë rënie në normat e tyre të lindshmërisë. Në Kinë, popullsia filloi të bjerë vitin e kaluar ndërsa edhe në Indi, normat e lindshmërisë kanë rënë ndjeshëm në dekadën e fundit.

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja