OKB-ja akuzon Kievin dhe Moskën: Po bëjnë ekzekutime të robërve të luftës

OKB-ja akuzon Kievin dhe Moskën: Po bëjnë ekzekutime të robërve të luftës

1679694830_152540UKR20230324ukrainerussiawarAP1679669719850.jpg

Kombet e Bashkuara kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” nga ato që i përshkruan si ‘ekzekutime të robërve të luftës’ të kryera nga forcat ruse dhe ukrainase në fushën e betejës.

Kryetarja e Misionit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner, tha se organizata e saj kishte dokumentuar vrasje, shpesh në fushën e betejës, nga të dyja palët në muajt e fundit.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për ekzekutimin e përmbledhur të deri në 25 robërve rusë të luftës dhe personave ‘hors de combat’ (persona që nuk kryejnë dot detyrat e tyre luftarake) nga forcat e armatosura ukrainase, të cilat ne i kemi dokumentuar. Kjo shpesh kryhej menjëherë pas kapjes në fushën e betejës. Ndërsa ne jemi në dijeni të hetimeve të vazhdueshme nga autoritetet ukrainase në pesë raste që përfshijnë 22 viktima, por nuk dimë nëse ka nisur ndonjë ndjekje penale”, tha Bogner në një konferencë për shtyp në Kiev.


Lajmi kryesor:

Biden: Kina nuk ka dërguar armë në Rusi! Mister helmimi i kundërshtares së Putin! Ministri ukrainas ngre alarmin për centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)