Opera mbyll sezonin me grand gala vjeneze në Pallatin e Kongreseve

Shfaqja e fundit e artistëve të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, edhe për këtë vit është “Le të vallëzojmë”. Koreografi Renato Zanella sjell grand galanë vjeneze nën dirigjimin e Ernst Theis në bashkëpunim me Ambasadën e Austrisë. Drejtoresha Zana Çela në një prezantim për mediet bën apel për më shumë bashkëpunim dhe dashuri mes njerëzve, prandaj edhe këto të ardhura do të shkojnë për të prekurit nga tërmeti i datës 26 nëntor që përshkroi vendin tonë, si një mesazh shprese për ta

“Është bërë traditë tashmë, përgjatë gjithë historisë së tij, që teatri i Operës koncertin e fundit të tij, ia dedikon publikut si mesazhin e tij dhuratë për ta. Në mënyrë të veçantë vjen edhe si një mesazh optimist për jetën, dashurinë që duhet të kemi për njëri-tjetrin. Por edhe ndihmën që ne i japim njëri-tjetrit për të ndërtuar edhe rindërtuar jetën. Të ardhurat e këtij koncerti do të shkojnë në shërbim të familjeve të dëmtuara nga tërmeti, për të rindërtuar jetët e tyre”, shprehet Zana Çela.

Ndërsa, regjisori edhe dirigjenti ndalen më shumë tek repertori që do të ngjitin në skenë, ku as kësaj here nuk do të mungojnë urveturë nga Johan Strauss II, Emmerich Kalman edhe shumë vepra të tjera, nën interpretimin e Dorina Selimajt, Armando Likajt, Renisa Lackas, Nina Muhos, Xhieldo Hysenit, Vikena Kamenica, Eva Golemit, Dion Gjinikës, solistëve, orkestrës dhe trupës së korit edhe të baletit të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit

“Shansi që me jepet mua për të ardhur sërisht, është një mundësi shumë e mirë për të forcuar bashkëpunim, por edhe për të forcuar punën tonë.  Të gjitha pjesët koreografike që do të prezantohen kësaj here janë pjesë të reja, të cilat edhe unë i ngjit për herë të parë në skenë”, thotë regjisori Renato Zanella.

Edhe për dirigjentin Ernst Theis, “Valsi është një nga kërcimet më tradicionale që ka bërë bashkë të gjithë popullin. Ky është edhe mesazhi që duam të përçojmë, të gëzojmë, të festojmë edhe të shikojmë përpara”.

Grand Gala Vjeneze do të ngjitet në skenën e Pallatit të Kongreseve në datë 28 dhjetor, ora 19.00.

 

v.d./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tritol në hotelin e Ervin Matës pranë QSUT-së në Tiranë, nuk ka të lënduar