Kokainë, kanabis e armë në Itali, zbulohet shqiptari i 17-të i 'Besës', vlonjati u arrestua në 2019

Kokainë, kanabis e armë në Itali, zbulohet shqiptari i 17-të i 'Besës', vlonjati u arrestua në 2019

Në kuadër të operacionit 'Besa' që u finalizua pak ditë më parë në Itali dhe që çoi në pranga në total 25 persona, ka rezultuar i përfshirë edhe një i ri nga Vlora, i cili është Enton Kurti. Aktualisht Kurti ndodhet në burg, pasi u arrestua në dhjetor të vitit të kaluar për prodhim dhe shitje droge, ndërsa tashmë i është komunikuar akuza në qeli.

Gjatë operacionit në Vlorë u ushtruan disa kontrolle banesash. Operacioni "Besa 2018" është organizuar dhe zhvilluar nga Policia italiane në bashkëpunim me policinë shqiptare, hungareze dhe turke. Guardia Di Finanza në Treno ekzekutoi në 5 mars, 25 urdhra arresti ndaj një grupi kriminal që operonte në provincën e Bolcanos dhe në rajonin e Venetos, mes të cilëve pjesa më e madhe shqiptarë.

Operacioni i koduar “Besa 2018” filloi në vitin 2018 dhe është përmbyllur me arrestimin e 22 personave në Itali dhe 3 jashtë saj, 25 në total. Policitë në Shqipëri, Hungari dhe Turqi kanë bashkëpunuar për zbardhjen e skemës së funksionimit të grupit kriminal.

Në kuadër të operacionit, gjatë 2 vitesh hetime janë arrestuar 12 persona në flagrancë, prej të cilëve 8 shqiptarë, 2 tunizianë, 1 zviceran e 1 italian, ndërkohë që 6 të tjerë, 4 italianë dhe 2 shqiptarë janë hetuar në gjendje të lirë (lexo këtu arrestimet që u kryen në Itali).

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

'Të jesh introverte e shoh si diçka pozitive' rrëfehet Elhaida Dani: Nuk isha ajo vajza si të tjerat