OSBE pas zgjedhjeve në veri të Kosovës: Të merren parasysh interesat e gjithë komuniteteve

OSBE pas zgjedhjeve në veri të Kosovës: Të merren parasysh interesat e gjithë komuniteteve

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), ka reaguar pas zgjedhjeve lokale të mbajtura në veri të Kosovës, duke u shprehur se duhen marrë parasysh të drejtat dhe interesat e të gjithë komuniteteve që jetojnë në 4 komunat veriore të vendit.

Jeff Bieley, shef për çështje politike dhe për komunikim në misionin e OSBE-së në Kosovë, ka komentuar për Radion Evropa e Lirë mbarëvajtjen e zgjedhjeve të 23 prillit për kryetarët e komunave me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan.

“Do të ishte e preferueshme që të gjitha komunitetet të merrnin pjesë plotësisht, si kandidatët ashtu edhe votuesit”, tha Bieley.

Por mes të tjersash, ai theksoi se ishte i rëndësishëm fakti që pavarësisht dallimeve politike për mbajtjen e zgjedhjeve, nuk pati asnjë tentativë për të prishur këtë proces.


Lajmi kryesor:

Vetëvendosja dhe PDK ndajnë pushtetin e veriut të Kosovës, Kurti dhe Osmani: Serbët bojkotuan se u kërcënuan! BE: Nuk ofrohet zgjidhje afatgjatë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Kurti: Terroristët u trajnuan në një bazat kryesore të ushtrisë serbe

Kurti: Terroristët u trajnuan në një bazat kryesore të ushtrisë serbe