OSHEE merr vendimin, faturat e papaguara të energjisë do të shlyhen me këste! Ja kategoritë që përfitojnë

Të gjithë qytetarët, bizneset dhe institucionet buxhetore ose jo, do të mund të shlyejnë me këste faturat e papaguara të energjisë elektrike deri në fund të vitit 2022. Vendimi është marrë nga Këshilli Mbikëqyrës i OSHEE, e cila sqaron se klientët përpara se të nënshkruajnë akt-marrëveshjen për shlyerjen e detyrimeve me këste duhet të kenë likuiduar të gjitha faturat e vitit 2023 e në vijim.

“Gjatë vitit 2024 do të aplikojmë aktmarrëveshjet për shlyerjen me këste të faturave të energjisë, të papaguara deri në 31 dhjetor 2022, duke siguruar që klientët tanë të marrin mbështetjen e nevojshme për prapambetjet në pagesat e kohërave të vështira (gjatë dhe pas pandemisë)”, thotë OSHEE.

Të gjithë abonentët familjarë që trajtohen me ndihmë ekonomike, pensionistët-kryefamiljarë, ose ata me status të veçantë, mund t’i paguajnë detyrimet e prapambetura bashkë me faturën e muajit, me këste fikse mujore 1,200 lekë, kurse familjet e tjera do kenë këst mujor fiks 2.800 lekë.

Ndërsa klientët e tjerë do t’i paguajnë detyrimet e prapambetura me këste të përcaktuara në bazë të vlerës së debisë, nga 24 deri në 120 këste do të lejohen në bazë të borxhit që kanë ndaj OSHEE-së.

Po ashtu do të reduktohen edhe kamatëvonesat për faturat e papaguara. Konkretisht klientët familjarë që do të paguajnë njëherësh detyrimin që kanë deri në 31 dhjetor 2022, do të përfitojnë reduktim të kamatëvonesës në masën 70%. Me 50% do reduktohet kamata për klientët e tjerë, biznes i mesëm, i madh dhe institucionet. Ndërsa për biznesin e vogël kamatëvonesa do reduktohet me 100% në rast se i shlyejnë njëherësh faturat e papaguara.

Më konkretisht, përfitimet për secilën kategori klientësh janë si më poshtë:

o   Klientët familjarë që trajtohen me ndihmë ekonomike, pensionistët-kryefamiljarë, ose klientët me status të veçantë, mund të paguajnë detyrimet e prapambetura me këste fikse mujore 1,200 lekë.

o   Klientët e tjerë familjarë mund të paguajnë detyrimet e prapambetura me këste fikse mujore 2,800 lekë.

o   Klientët jo familjarë, buxhetorë dhe jo buxhetorë mund të paguajnë detyrimet e prapambetura me këste të përcaktuara në bazë të vlerës së debisë si më poshtë:

Të gjithë klientët, që duan të përfitojnë nga këto skema lehtësuese, të paraqiten në qendrat e Kujdesit Ndaj Klientit OSHEE dhe FSHU për të lidhur aktmarrëveshjen sipas kategorisë përkatëse

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Ben Andoni: Z. Basha, mjaft! Cikli u mbyll dhe jo me nder

Ben Andoni: Z. Basha, mjaft! Cikli u mbyll dhe jo me nder