Osmani: Drafti i Asociacionit ka disa paqartësi, duhet të sqarohen para se të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Osmani: Drafti i Asociacionit ka disa paqartësi, duhet të sqarohen para se të shkojë në Gjykatën Kushtetuese

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është shprehur se draft-statuti euro-atlantik i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në veri të Kosovës është i paqartë në disa pika.

Gjatë një deklarate për mediat këtë të martë, Osmani tha se këto paqartësi duhet të sqarohen dhe të zbardhen para se draft-statuti të dërgohet për interpretim në Gjykatën Kushtetuese.

“Në qoftë se drafti procedohet në Gjykatën Kushtetuese, atëherë si presidente e vendit do t’i dorëzojë komentet. Unë kam punuar në analizë të këtij dokumenti. Komentet me shkrim të cilat i kam përgatitur, i kanë të gjithë akterët relevantë të cilët kanë qenë të involuar në përgatitjen e këtij drafti, përfshirë Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës”,- theksoi presidentja Osmani.

“Ka çështje të cilat patjetër duhet të sqarohen, sepse krijojnë dykuptimësi, e rrjedhimisht do të mund të shkaktonin probleme në praktikë. Me shpresën që ato mund të eliminohen edhe në këtë fazë, pra para se të shkojë drafti në Gjykatë Kushtetuese. Mirëpo në qoftë se jo unë jam e bindur që Gjykata do i sqarojë ato duke u bazuar edhe në interpretimet e vet gjykatës që i ka dhënë në vitin 2015, shumë prej të cilave janë si parime udhërrëfyese tani për çfarëdo asociacioni”,- shtoi ajo.

Osmani u tregua e rezervuar në komentimin e draft-statutit të propozuar më 26 tetor në Bruksel, pasi sipas saj ndërkombëtarët kanë kërkuar konfidencialitet deri në bërjen publike të draftit.

“Meqenëse është kërkesë e vet emisarëve ndërkombëtarë që mos t’i bëjmë publike komentet, pa i bërë ata vet publike draftin që e kanë prezantuar, do ta respektoj këtë kërkesë. Edhe pse mendoj që nga fillimi ka qenë e padrejtë dhe tërësisht e pa arsyeshme që ky draft mos të ndahet edhe me liderët e opozitës. Ata përfaqësojnë si parti politike qytetarë të Republikës së Kosovës, kështu që si presidente kam insistuar nga dita e parë që ky draft të ndahet edhe me ta dhe shpresoj shumë që së shpejti ata që janë autorë të këtij dokumenti do ta japin edhe miratimin për një gjë të tillë”,- u shpreh Osmani.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions