Pak çaste para uljes, rrëzohet avioni bjellorus, vdesin të gjithë pasagjerët që ishin në bord

Pamje nga avioni dhe ndërhyrja emergjencave ruse

Një avion bjellorus mallrash u rrëzua pak çaste para uljes pranë qytetit rus të Irkutsk të mërkurën, duke lënë të vdekur të shtatë anëtarët e ekuipazhit në bord, konfirmuan zyrtarët.

Grodno Airlines tha se avioni i saj i mallrave AN-12 ishte gati të ulej pranë Irkutsk kur u rrëzua, duke vrarë ekuipazhin nga Bjellorusia, Rusia dhe Ukraina.

Guvernatori i Irkutsk Oblast Igor Kobzev u tha gazetarëve se shtatë trupat u gjetën në vendin e incidentit.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Rusisë deklaroi se po heton mundësinë e dy pasagjerëve civilë në bord.

Avioni u zhduk nga radarët pak para tentativës për ulje të mërkurën pasdite dhe u pa i përfshirë nga flakët për shkak të një rrjedhje karburanti, sipas Ministrisë së Emergjencave të vendit.

Gabimi i pilotit dhe mosfunksionimi teknik, si mosfunksionimi i motorit për shkak të përplasjes me shpendët, konsiderohen si shkaqe paraprake të aksidentit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq në vend, mbyllet Rruga e Arbrit, shkak reshjet e dendura të dëborës