Paketa e Sigurisë, ministri i Brendshëm: Kontrolluam 300 çerdhe dhe kopshte private në gjithë vendin! Nën hetim 129 pronarë të tyre

Gati gjysma e kopshteve dhe çerdheve private që u kontrolluan nga policia kanë rezultuar me probleme. Ministri i Brendshëm Taulant Balla njoftoi sot se nga 300 kontrolle në 129 kopshte e çerdhe u gjetën mangësi, dhe pronarët u proceduan. !58 prej tyre janë gjobitur

129 pronarë kopshtesh  dhe çerdhesh private janë proceduar   penalisht nga policia pasi janë gjetur  me shkelje, ndërsa 18 të tjerë u gjobitën. Në vijim të këtij aksioni Ministri i Brendshëm Taulant Balla, se bashku me Drejtorin e Policisë së Tiranës Tonin Vocaj  vizituan  një nga kopshtet private  në kryeqytet. Balla u interesua me kushtet ku qëndrojnë vogëlushët.

'Tiranë#PaketaeSigurisë në shkolla përfshin edhe kopshtet dhe çerdhet. Policia e Shtetit kontrolle në 300 çerdhe dhe kopshte, procedohen penalisht 129 pronarë/administratorë të këtyre subjekteve, ndërsa 18 të tjerët gjobiten administrativisht.'- shkruan ministri.

Nga stafi i kopshtit ministri u informua se masat për sigurinë e fëmijëve  janë shtuar, ndërsa edhe interesimi i prindërve ka qenë edhe më i madh pas ngjarjes së pak javëve  me parë në një  kopsht privat në kryeqytet, ku një 3 vjeçare u dhunua nga edukatorja.

Lufta kundër shpërndarësve të drogës në shkolla, ushtrimit të prostitucionit në rrugë apo online, mbajtja e armëve pa leje si dhe shumë vepra të tjera të jashtëligjshme, kanë qenë në fokusin e Policisë së Shtetit për vitin shkollor 2023-2024, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit si dhe me bashkitë e qyteteve të vendit, nëpërmjet Paketes së Sigurisë në Shkolla.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Fëmijët në Rripin e Gazës në kërkim të ushqimit për të mbajtur gjallë familjet! Mohammedi: Ndonjëherë shkoj duar bosh, ndihem i trishtuar

Fëmijët në Rripin e Gazës në kërkim të ushqimit për të mbajtur gjallë familjet! Mohammedi: Ndonjëherë shkoj duar bosh, ndihem i trishtuar