Paketa fiskale 2023, Tabaku te ‘Integrimi’: Produktet e shportës pa TVSH! Balla: Qeveria s’kishte zgjidhje tjetër, buxheti u fokusua te familjet

Opozita i bënë apel qeverisë të heq TVSH tek produktet ushqimore. Kërkesa u bë nga Tabaku në Komisionin e Integrimit, ndërsa u diskutua heqja e TVSH tek fondet IPA, si pjesë e paketës fiskale 2023

Në komisionin e Integrimit Europian, opozita u shpreh e shqetësuar për heqjen e TVSH për mallra e produkte që në buxhetin e shtetit kanë kosto 800 mln euro, ndërsa nuk hiqet për produktet e shportës, duke rënduar buxhetin e qytetarëve në këtë kohë krize. Taulant Balla i Partisë Socialiste iu përgjigj me masën e ndërmarrë për heqjen e TVSH për fondet IPA.

“Dua të përshëndes masën e heqjes së TVSH për projektet IPA. Ndjej keqardhje, që qeveria përjashton nga TVSH një sërë mallrash e produktesh që shkon mbi 800 mln euro në buxhetin e shtetit. Nuk merr masa për heqjen e TVSH për shportën ushqimore, siç ka ndodhur në vende të BE.”- tha Tabaku.

“Në vitin 2022 buxheti shpenzoi 28 miliardë lekë për subvencionin e diferencës së çmimit të energjisë për konsumatorin familjar. E njëjta vlerë, sa investimet totale me fondet e brendshme që planifikohen për një vit. Duhet kuptuar se qeveria s’ka patur zgjedhje tjetër, është një luftë që Putin i ka shpallur Evropës dhe Demokracisë. Është dashur që i gjithë buxheti të fokusohet te mbështetja që ky buxhet u jep familjeve shqiptare. 4/5 e një fature të çmimit të energjisë elektrike, 1/5 është fatura reale. Artikujt për ngrohje, propozohen pa TVSH.  E dyta, fakti që heqim një barrierë artificiale, në shkëmbimin e përditshëm që kemi me Kosovën. Kur ne kemi më shumë prodhim, apo kur Kosova do të na kthejë…”- tha Balla

Buxheti dhe paketa fiskale u miratuan nen për nen vetëm me votat e mazhorancës. Ndërkohë, një tjetër pikë debati kishte të bënte me pretendimin e opozitës për heqjen e fondit për integrimin në BE, por mazhoranca sqaroi se këto fonde i kanë Ministrit të Shteti dhe Kryenegociatorit për BE.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Mjeku “kasap” i QSUT! Pacienti keq pas operimit në privat: Vari le****! Zv/drejtoresha fshehu matjet për rrezet në spital

Mjeku “kasap” i QSUT! Pacienti keq pas operimit në privat: Vari le****! Zv/drejtoresha fshehu matjet për rrezet në spital