Paketë turistike me itinerarin e Edward Lear/ Klosi: Evidentoi vlerat europiane të Shqipërisë

TIRANË- Një paketë turistike me itinerarin e Edward Lear në Shqipëri. E pohon ministri i turizmit Blendi Klosi nga ekspozita e çelur në Muzeun Historik Kombëtar ku janë ekspozuar veprat e piktorëve shqiptarë dhe riprodhimet e piktorit anglez që udhëtoi nga veriu në jug të vendit në shekullin e 19-të.

“Kemi ndërtuar tashmë një itinerar të ri turistik për vendin tonë se ku ka pikturuar Edëard  Lear, ku ka qëndruar dhe për ta ofruar si paketë turistike edhe te turistët që vijnë sot, nga e gjithë bota.”- tha ministri Klosi duke shtuar se në vendet ku ka qenë Edward Lear “të realizojmë një vepër të hapur publike që turistët dhe shqiptarët të sodisin veprën e vjetër por të gjykojnë edhe mbi realitetin e ri.”

Veprat ndërtojnë një mozaik me peizazhe natyrore në kohë të cilat nëpërmjet artit përcjellin  një vlerë të jetës së dikurshme shqiptare që për ministrin Klosi vlen të rivitalizohet jo vetëm për turizëm por edhe për të treguar vlerat europiane të Shqipërisë. “Në debatin e madh të Shqipërisë europiane të evidentojmë pas shekujsh momentet europiane të Shqipërisë. Edward  Lear ka qenë një piktor europian i cili vizitoi Shqipërinë dhe nëpërmjet teknikës dhe peizazhit të asaj kohe, ka fiksuar shenja të europianizmit shqiptar të rreth 200 viteve më parë, të një jete normale dhe një komuniteti që bëjmë shumë mirë që ta rivitalizojmë”- tha ministri Klosi.

Turistëve duhet t’u ofrojmë historinë tonë, traditën, guidat profesionale dhe pse jo edhe artin e piktorëve shqiptarë bashkëkohorë duke shfrytëzuar çdo hapësirë për produkte të reja turistike. Diversifikimi i ofertës turistike do të rrisë jo vetëm numrin e turistëve, por edhe kohën e qëndrimit të tyre në Shqipëri. Në mbështetje të këtij atraksioni të ri turistik ministri Klosi inauguroi një javë më itinerarin e udhëtimit të Edward  Lear në Krujë.

Deri më sot falë projektit të Institutit të Librit dhe  Promocionit  janë vendosur 15 tabela informuese turistiko-kulturore në: Elbasan, Shkodër, Tiranë, Krujë, Durrës, Berat, Apoloni, Vlorë, Dukat, Himarë, Palasë, Drimadhes, Vuno, Tepelenë dhe Gjirokastër të gjitha këto vende ku qëndroi dhe pikturoi Lear (Eduard Lir). Guida turistiko- kulturore në dy gjuhë tashmë është në dispozicion të udhërrëfyesve turistikë.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore