Palestina hakmerret për vrasjen e 2 komandantëve, bombardon qytetin qëndror të Izraelit! Vritet një person

Palestina hakmerret për vrasjen e 2 komandantëve, bombardon qytetin qëndror të Izraelit! Vritet një person

Raketa të lëshuara ndaj Gaza-s

Ushtria izraelite ka vrarë dy komandantë palestinezë të Xhihadit Islamik në sulmet ajrore në Gaza gjatë ditës së tretë të luftimeve me militantët atje.

Një sulm para agimit në një apartament në Khan Younis vrau kreun e forcës raketore të PIJ-së dhe dy të tjerë, për të cilët ushtria tha se ishin militantë.

Pasdite, zëvendësi i tij u vra në një sulm në një qytet aty pranë.

Më vonë, një person u vra kur një raketë e lëshuar nga Gaza goditi një ndërtesë në qytetin qendror të Izraelit, Rehovot.

Kjo ishte viktima e parë në Izrael që kur filloi një operacion kundër PIJ të martën në mëngjes me një seri sulmesh ajrore që vranë tre nga komandantët e tjerë të grupit.

Njëzet e tetë persona janë vrarë dhe 93 janë plagosur në Gaza gjatë së njëjtës periudhë, thonë zyrtarët shëndetësorë atje. Të paktën 10 civilë janë gjithashtu në mesin e të vdekurve, të cilat Kombet e Bashkuara i kanë quajtur të papranueshme.

Ushtria izraelite tha se katër persona, përfshirë tre fëmijë, u vranë në Gaza nga raketat që ranë të mërkurën, megjithëse kjo nuk është konfirmuar nga burime palestineze. PIJ mohoi akuzat dhe akuzoi Izraelin se po përpiqej të shmangte përgjegjësinë për vdekjet e tyre.

Militantët kanë lëshuar të paktën 547 raketa dhe mortaja që nga e mërkura, me 394 që kanë kaluar në territorin izraelit, sipas ushtrisë izraelite. Disa kanë goditur shtëpitë, por shumica kanë zbritur në zona të hapura ose janë kapur.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas