Pallati po rindërtohet pas shkatërrimit nga tërmeti, banorët në protestë: Po i bëjnë themelet e cekëta! Në fillim projekti u prezantua për 5 kate, tani ka shkuar në 7

Banorët e pallatit nr.19, në lagjen nr.8 në Durrës organizuan paraditen e sotme një protestë për të ngritur shqetësimin e tyre lidhur me rindërtimin e pallatit, të shembur nga tërmeti 2 vite më parë.

Në fillim të muajit mars, firma ndërtuese ka nisur punën për rindërtimin e godinës 5 katëshe, ndërsa 20 familjet që deri më 26 nëntor 2019 banonin aty ankohen për themelet. Sipas tyre, gropa e hapur është shumë e cekët dhe ata i tremben faktit se sërish mund të përsëritet e njëjta situatë, si ajo që i shpëtuan dy viteve më parë.

Një tjetër shqetësim i ngritur nga banorët është fakti se fillimisht u është prezantuar projekti 5 katësh i pallatit, ndërsa tashmë që firma ka nisur punimet, në tabelën informuese godina që do të ndërtohet është 7 kate.

Pallati nr.19 në lagjen 8 të Durrësit do të rindërtohet me një fond që kap vlerën 390.5 milionë lekë, ndërsa punimet po kryhen nga kompania “Bean” sh.p.k. Rindërtimi i godinës financohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Projekti i pallatit

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Einxhel Shkira shtatzënë? Tregon testin pozitiv