Vijojnë gërmimet për mozaikun e zbuluar në rrënojat e gjimnazit ‘Gjergj Kastrioti’ në Durrës! Report Tv sjell pamjet me dron

DURRËS- Në rrënojat e gjimnazit ‘Gjergj Kastrioti’ në Durrës po vijojnë gërmimet për mozaikun që u zbulua më 9 maj. Report Tv sjell edhe pamjet me dron nga kjo zonë, ku prej disa ditësh po punohet për nxjerrjen në dritë të mozaikut të dytë që është zbuluar në këtë territor.

Gjithashtu puna e arkeologëve, ka nxjerrë në pah struktura të tjera komplekse.

Gërmimet në këtë sit të ri arkeologjik nxjerrin çdo ditë amfora, monedha dhe zbulojnë struktura të cilat do të studiohen për periudhën të cilës i përkasin dhe se për çfarë mund të jenë përdorur.

Veçantia e këtij zbulimi është se struktura të tilla nuk pritej të gjendeshin në këtë territor pasi ndodhen jashtë murit rrethues të Durrësit antik.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Kërkoi leje për të shkuar në Kuvend, Gjykata e Lartë refuzon rekursin e Berishës

Kërkoi leje për të shkuar në Kuvend, Gjykata e Lartë refuzon rekursin e Berishës