Pandemia nga koronavirusi, OBSH: Ritmi i përhapjes, shumë shqetësues

Pandemia po përshpejton ritmet, deklaroi sot drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus. Sipas tij, shifra e të infektuarve në të gjithë botën ka arritur në 350.000, ndërkohë që 100.000 janë të shëruarit. Por shumë më shqetësues është ritmi i përhapjes së sëmundjes. Kreu i OBSH tha se për të arritur në numrin e 100 mijë të sëmurëve kaluan 67 ditë, por kalimi nga 100 mijë deri në 200 mijë u krye në vetëm 11 ditë. Ndërkohë, për të kapur shifrën e 300 mijë vetëve u deshën vetëm katër ditë, shtoi Tedros Adhanom Ghebreyesus.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Ulen shifrat e viktimave dhe të infektuarve në Itali në 24 orët e fundit! Shënohet dita e parë pozitive në Lombardi! 14 700 viktima në botë (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Nxënës shembullorë të Enverit dje, ‘elitë e pakonkurrueshme’ e demokracisë sot!