Panë filma me kulturën perëndimore të Koresë së Jugut, pushkatohen dy adoleshentë në Korenë e Veriut

Panë filma me kulturën perëndimore të Koresë së Jugut, pushkatohen dy adoleshentë në Korenë e Veriut

Foto ilustruese

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Korenë e Veriut ku dy adoleshent 16 dhe 17 vjeç janë pushkatuar sepse panë filma nga Koreja e Jugut. Me argumentin absurd, dy të miturit kanë dalë sot në mes të qytetit dhe janë ekzekutuar.

Në Korenë e Veriut çdo gjë që konsiderohet si perëndimore është rreptësishtë e ndaluar, gjë që ndikon në ‘pastrimin’ e trurit të popullatës për të mbështetur dhe idealizuar regjimin në pushtet.

Kim Jong-un e sheh Korenë e Jugut si një shtet kukull amerikan dhe është i ndjeshëm ndaj çdo media të saj që kalon kufirin.

Por pavarësisht kontrolleve të rrepta, artikuj të tillë shpesh kontrabandohen në vend në disqet USB ose karta SD. Këto zakonisht sillen përmes kufirit nga Kina dhe më pas shkëmbehen mes koreanoveriorëve.

Ekzekutime të tilla janë të rralla në Korenë e Veriut, por jo të padëgjuara dhe zakonisht përdoren për të tmerruar njerëzit në bindje kur autoritetet shqetësohen për shkeljen e rregullave.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Elsi Hysaj luan 70 minuta, Lazio dhe Fiorentina paqe mes dy golave

VIDEO/ Elsi Hysaj luan 70 minuta, Lazio dhe Fiorentina paqe mes dy golave