​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

Papa Françesku

Papa Françesku bëri thirrje për trajtim më të mirë për refugjatët gjatë audiencës së tij të përgjithshme javore të mërkurën para Ditës Botërore të Refugjatëve të OKB-së të enjten.

Papa Françesku bëri thirrje për trajtim më të mirë për refugjatët gjatë audiencës së tij të përgjithshme javore të mërkurën para Ditës Botërore të Refugjatëve të OKB-së të enjten.

“Të gjithë jemi të thirrur të mirëpresim, promovojmë, shoqërojmë dhe integrojmë ata që trokasin në dyert tona”, tha Papa.

"Unë lutem që shtetet do të përpiqen të sigurojnë kushte njerëzore për refugjatët dhe të lehtësojnë proceset e integrimit."

Ai tha se Dita Botërore e Refugjatëve duhet të jetë "një mundësi për të kthyer një vështrim të vëmendshëm dhe vëllazëror ndaj të gjithë atyre që janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të paqes dhe sigurisë

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit