Papa Françesku: Të mos i dorëzohemi luftës, nga ajo fitojnë vetëm prodhuesit e armëve

Papa Françesku: Të mos i dorëzohemi luftës, nga ajo fitojnë vetëm prodhuesit e armëve

Papa Françesku

Papa Françesku ka përsëritur thirrjen e tij për paqe, teksa bën thirrje për lutje për njerëzit që vuajnë në Myanmar, Ukrainë, Palestinë dhe Izrael dhe thekson faktin se të vetmit që përfitojnë nga lufta janë prodhuesit e armëve.

“Paqja është e mundur. Duhet vullnet i mirë”, tha Papa Françesku këtë të dielë dhe kërkoi që njerëzimi të mos i dorëzohet kurrë luftës dhe të mos demoralizohet.

“Ne vazhdojmë të lutemi për Ukrainën e torturuar dhe për popullin e Palestinës dhe Izraelit. Paqja është e mundur, kërkon vullnet të mirë,” tha Françesku në bekimin e tij të përjavshëm Angelus.

“Paqja është e mundur, le të mos i dorëzohemi luftës. Dhe të mos harrojmë se lufta gjithmonë, gjithmonë, është një disfatë. Vetëm prodhuesit e armëve fitojnë”.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Parlamenti Evropian miraton rezolutën: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit në BE

Parlamenti Evropian miraton rezolutën: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit në BE