Parlamenti hungarez debaton për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Parlamenti hungarez debaton për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Ndërtesa e Parlamentit hungarez. Budapest

Ligjvënësit hungarezë më 1 mars kanë nisur debatin lidhur me aplikimet për anëtarësim në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Partia në pushtet ka shprehur shqetësime para votimit për këtë çështje, që do të mbahet gjatë këtij muaji. Votimi në Parlament ishte paraparë të zhvillohet më 6-9 mars, por në ueb-faqen e Parlamentit hungarez të mërkurën u tha se votimi do të mbahet më 20 mars, si datë më e hershme.

Qeveria hungareze së fundmi ka lënë të kuptohet se mund të shtyjë votimin për ratifikimin e aplikimit të dy shteteve për në pjesën e dytë të muajit mars. Turqia dhe Hungaria janë anëtaret e vetme të NATO-s që ende nuk kanë ratifikuar aplikimet e dy shteteve nordike, në mënyrë që ato të mund të bëhen anëtare të aleancës ushtarake perëndimore.

Një takim midis delegacioneve parlamentare hungareze dhe suedeze “për të qartësuar shqetësimet e deputetëve [hungarezë] lidhur me ratifikimin e pranimit në NATO” pritet të mbahet në javët në vijim, tha më 28 shkurt ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto. “Deputetët nuk janë shumë entuziastë”, tha kryeministri hungarez, Viktor Orban, teksa shprehu shqetësimet e tij për këtë çështje gjatë një interviste dhënë javën e kaluar.

Opozita hungareze vazhdimisht ka akuzuar partinë e Orbanit, Fidesz, se po e zvarrit procesin e ratifikimit. Me partnerin e koalicionit, KDNP, Fidesz ka dy të tretat e shumicës në Parlament. Disa deputetë kanë shprehur shqetësime se kufiri që Rusia dhe Finlanda ndajnë – që është i gjatë 1.300 kilometra – mund të paraqesë “një potencial të madh për luftë”, tha Orban.

Gjatë fjalimit në debatin parlamentar, deputetja opozitare, Agnes Vadai, tha se Fidesz po zhvillon debat të brendshëm si taktikë për të vonuar edhe më shumë ratifikimin. Orban, aleat i ngushtë i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, ka mbajtur raporte me Moskën pavarësisht se Rusia ka pushtuar Ukrainën. Përderisa Orban e ka dënuar agresionin rus, ai ka refuzuar që ta kritikojë presidentin rus, Vladimir Putin.

Finlanda dhe Suedia hoqën dorë nga politika prej dekadash e mosangazhimit ushtarak dhe aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO në majin e vitit të kaluar, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Turqia deri më tani nuk ka ratifikuar pranimin e këtyre dy shteteve në NATO, por ka lënë të kuptohet se është e gatshme që të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës në aleancën ushtarake perëndimore./REL

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A