Parlamenti i Republikës Sërpska harton rezolutë, u kërkon shteteve të BE të tërheqin njohjen e Kosovës

Parlamenti i Republikës Sërpska harton rezolutë, u kërkon shteteve të BE të tërheqin njohjen e Kosovës

Parlamenti i Republikës Sërpska

Parlamenti i Republikës Sërpska në Bosnjë Hercegovinë ka miratuar ditën e sotme rezolutën për “mbrojtjen e serbëve në Kosovë dhe Metohi dhe për mbrojtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Serbisë.

Pjesa më e madhe e ligjvënësve në organin legjislativ të entitetit serb në Bosnjë Hercegovinë udhëhiqet nga Aleanca e Socialdemokratëve të pavarur e Milorad Dodikut, i cili mban postin e Republikës Sërpska.

Dodik, i cili është shpallur non-grata nga SHBA, nuk e pranon pavarësinë e Kosovës dhe ka raporte të ngushta me krerët e Kremlinit dhe Beogradit.

Për shkak të kundërshtimit të pëfaqësuesve politikë nga Republika Sërpska, Nosnja ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe ka raporte të ngushta me zyrtarët në Kremlin dhe Beograd.

Çfarë përmban teksti i rezolutës?

Teksti i rezolutës mbështet të drejtën e Serbisë “për të mbrojtur integritetin territorial dhe sovranitetin, që garantohet nga ligji ndërkombëtar” dhe rezoluta 1244 e Kombeve të Bashkuara.

Rezoluta u propozua nga Nenad Stevandiq, president i Parlamentit të Republikës Sërpska, njëherësh kryetar i partisë Sërpska e Bashkuar, që është në koalicion me partinë e Dodikut.

Në tekst thuhet se Republika Sërpska “dënon aktivitetet terroriste të shqiptarëve të Kosovës dhe autoriteteve të tyre, të cilat paraqesin kërcënim për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë”.

Veçmas rezolutës u miratuan edhe përfundime nëpërmjet të cilave Republika Sërpska fton shtetet anëtare të OKB në Këshillin e Evropës dhe Bashkimin Europian që njohin pavarësinë e Kosovës që të shqyrtojnë vendimin e tyre dhe të tërheqin njohjet.

Milorad Dodik po ashtu kërkoi që përfaqësuesit e këtij entiteti që janë në institucionet e Bosnjë Hercegovinës të ndëmarrin vendim që dënojnë atë që sipas tij është spastrim etnik i serbëve në Kosovë, duke mbajtur kështu të njëjtën retorikë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vansi: 08/06/2023 19:57

    Nese Rama ka kellqe, duhet te terheqe njohjen ndaj pseudo republikes serpska dhe servise. Gamori i lagjes eshte me i vjeter se shteti i ri i republikes serbe. Me sa di une, serbia ndryshoi emrin ne 2008 ose 2009. Kjo e ben shtet me te ri se Kosova. Eshte Kosova ajo qe duhet te njohe servine dhe jo servia. Nqs servise i njihet vazhdimesi shteterore, pse nuk i njihet Kosoves?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas