Parlamenti maqedonas flet shqip, ja si e hapi seancën kryeparlamentari Xhaferi (VIDEO)

Parlamenti maqedonas flet shqip, ja si e hapi seancën kryeparlamentari Xhaferi (VIDEO)

Talat Xhaferi në seancë parlamentare

Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut e hapi seancën e Kuvendit për herë të parë në gjuhën shqipe. Pas zyrtarizimit të gjuhës në Maqedoni ligjërisht Talat Xhaferi drejtoi seancën e parë në gjuhën e tij edhe pse hasi kundërshtime nga partia opozitare VMRO- DPMNE e cila pretendon se përdorimi i shqipes është në kundërshtim me Rregulloren e Kuvendit. Xhaferi sqaroi se fakti që ligjet e tjera dhe Rregullorja e Kuvendit nuk janë përshtatur akoma me ligjin e gjuhëve, nuk e pengon zbatimin e tij në Kuvend. Nuk është rasti i parë që në parlamentin maqedonas flitet shqip, por kjo është rradha e parë në mënyrë institucionale dhe ligjore. 

Gjithashtu Xhaferi ka komentuar edhe mbi këtë ngjarje me anë të një video dhe foto

"Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi, sot në zbatim të parë të dispozitave të Ligjit për përdorimin e gjuhëve pas publikimit në Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë. Udhëheqja e Seancës plenare në gjuhën shqipe."

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Ulja e temperaturave sjell reshjet e borës në Korçë, akset rrugore të hapura, s’ka problematika

Ulja e temperaturave sjell reshjet e borës në Korçë, akset rrugore të hapura, s’ka problematika