Pagat e policëve të burgut, Partia e Lirisë: Ministri i Drejtësisë nuk mbajti premtimin, mbështesim protestat

Pagat e policëve të burgut, Partia e Lirisë: Ministri i Drejtësisë nuk mbajti premtimin, mbështesim protestat

Partia e Lirisë, Faik Basha dhe SIlva Caka

Një ditë pas protestës së policëve të burgjeve në Tiranë për të kërkuar përmirësim të kushteve të Policisë së Burgjeve, Partia e Lirisë deklaroi mbështetje ndaj protestës dhe kauzës tyre.

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun, Silva Caka, në një deklaratë për mediat të mërkurën akuzoi qeverinë dhe Ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja se nuk e ka mbajtur premtimin për përmirësimin e kushteve dhe rritjen e pagave për punonjësit e burgjeve.

Caka gjatë deklaratës prezantoi një video ku ministri Manja premton rritje të pagave dhe uniforma të reja që nga data 1 korrik, ndërkohë që data është 18 gusht dhe akoma nuk ka asnjë përmirësim të kushteve për këta policë.

“Punonjësit e sektorit të burgjeve gjendën të braktisur, gjë që i ka detyruar të dalin në protestë për shkak të mashtrimeve nga qeveria dhe Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja. Partia e Lirisë e mbështet protestën dhe shpreh indinjatën për mashtrimin e bërë. Ministri i Drejtësisë gënjen në mes të parlamentit”, u shpreh Caka.

Anëtari të Komitetit Organizator, Faik Basha, tha se Partia e Lirisë mbështet kërkesat "për këtë sektor kaq delikat e të rëndësishëm".

“Sot, me datë 18 gusht, punonjësit e policisë janë në kushte ekstreme, kryejnë 28 ditë punë e paguhen për 22. Nuk ka as rritje pagash e as uniforma.  Siguria në burgje është në rrezik. Ka një serë problemesh të tjera si mungesa e dietave, turne deri në 12 orë, mungesa e kushteve, tualeteve, uniformave, njësimi i pagave me policinë e shtetit. Kjo qeveri që paguan mijëra euro për inceneratorët, nuk paguan për djersën e punonjësve të burgjeve” u shpreh Basha.

Përfaqësues të Sindikatës së Shërbimeve Policore zhvilluan protestë të mërkurën para zyrave të delegacionit te BE-së për të kërkuar përmirësim të kushteve të trajtimit të Policisë së Burgjeve.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • mondi: 18/08/2022 14:55

  Ju mbeshtesin dhe protesten e LRI , se jeni parti qe ju rri lire e shkoni nga fry era

  Përgjigju
 • Dritan: 18/08/2022 13:34

  Po kur flasin dhe keta plehrat per premtime qe ai ilir meta vetem ka vjedh e ka bo

  Përgjigju
 • Jorgo: 18/08/2022 13:30

  O zot i madh si bojn keta sikur ju vje keq per policet e vendit

  Përgjigju
 • Eni: 18/08/2022 13:15

  Sa poshte keni rene Likja se bashku me partine e tij

  Përgjigju
 • Henri: 18/08/2022 13:15

  LSI-ja partia me koti qe ekziston ne Shqiperi

  Përgjigju
 • Joni: 18/08/2022 13:14

  Keto te deshtuarit vetem pallavra flasin

  Përgjigju
 • Franci: 18/08/2022 12:43

  Budallenj jeni te gjithe

  Përgjigju
 • Altin: 18/08/2022 12:42

  Keni Len nam te gjithe

  Përgjigju
 • Olsi: 18/08/2022 12:41

  Vetem budalliqe flisni ju lat nam

  Përgjigju
 • Aleks: 18/08/2022 12:39

  Nuk habitemi per budalliqet qe flisni se gjithe keto vite skeni thene ndonje gje te hajrit

  Përgjigju
 • Fredi: 18/08/2022 12:38

  Ju jeni te gjithe palaco

  Përgjigju
 • Arber: 18/08/2022 12:37

  Partia juaj eshte e deshtuar ska si jep mend per gjerat qe behen ne vend

  Përgjigju
 • Gazi: 18/08/2022 12:35

  Na jeni ber bajat sa hap gazeten me lexu naj gje tamam dilni ju duke nxjerr budalliqe nga goja

  Përgjigju
 • albano: 18/08/2022 12:30

  kur flisni dhe ju o kriminele mos ngelt njeri pa fol

  Përgjigju
 • joni: 18/08/2022 12:27

  Me parti e deshtuar se kjo e juaj nuk kam pare, keni mbaru pune ju o like bashk me shok kshuqe beni mire te ikni sa me pare

  Përgjigju
 • Tea: 18/08/2022 12:26

  Me te ardh keq jeni ju qe flisni budalliqe

  Përgjigju
 • Sokol: 18/08/2022 12:26

  Pattia liris partia leshit preshit po ecni mor mbani vendin qe ju takon lerini lloqet

  Përgjigju
 • Evi: 18/08/2022 12:26

  Turo te kemi njerez si ju ne krye qe flssin vetem kot si nuk that nje gje tamam

  Përgjigju
 • Miri: 18/08/2022 12:25

  Ah kush kerkon mbajtje premtimesh ju qe keni fol aq shum e dundja lesht arritet

  Përgjigju
 • Ola: 18/08/2022 12:24

  Kto nuk din te bejn nje pun vet e rrin meren me budalliqe

  Përgjigju
 • Bledi: 18/08/2022 12:24

  Po po mbeshtesni protestat ju se i jeni “fut “ punes me demek a kuku per ju turp tkeni

  Përgjigju
 • Anais: 18/08/2022 12:19

  Sgjeten fjale tjeter more aman na jeni ber bajat

  Përgjigju
 • Eda: 18/08/2022 12:18

  A sju eci lsi dhe i nderruat emrin tani jeni palacoo

  Përgjigju
 • Anila: 18/08/2022 12:15

  Po partia e spiunazhit del tani deklaron qe jane duke vepruar ne interes te qytetareve a pika pika

  Përgjigju
 • Arben: 18/08/2022 12:14

  Ku e keni liken se u be 10 minuta pa dale na mori malli

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Armand Duka ia bën të qartë Sylvinhos: Koha e humbjeve dinjitoze ka marrë fund

Armand Duka ia bën të qartë Sylvinhos: Koha e humbjeve dinjitoze ka marrë fund