Partia e Lirisë denoncime të reja për inceneratorin e Fierit: Morën 3 kredi me pretekstin për pagat e punonjësve në kohë COVID-i

TIRANË- Partia e Lirisë ka bërë sot të tjera denoncime sa i përket asaj që quajnë afera e inceneratorëve. Në një dalje për mediat, deputeti Petrit Vasili dhe Koordinatorja Kombëtare e Luftës kundër Korrupsionit Brisida Shehaj kanë artikuluar akuza të reja sa i përket inceneratorit të Fierit. Sipas tyre, kompanitë e përfshira te inceneratorët kanë marrë 3 kredi me pretekstin për pagat e punonjësve në kohë COVID-i, edhe pse numri i tyre ka qenë i kufizuar. 

Një korrespondencë mes supervizorit dhe koncesionarit, sipas Shehajt, vërteton se impianti nuk u testua dhe certifikua asnjëherë. 

 “Bëhet fjalë për 3 komponent, kredimarrja e para. Nisim me kredinë e parë. Në 15 nëntor të 2016-ës, kompania pasi ka firmosur kontratën merr kredi në verës 2.2 mld dollarë. Ajo që e bënë edhe më të rëndë faktin, është se dorëzantit për këtë kredi, dorëzani është dhe kompania Albtec. Është e qartë se si këto kompani janë palë të lidhura dhe në këto kotrata vazhdon njësoj. Barra bie te shqiptarët. Kontratë kredie tjetër. Në vitin 2020 ku kanë marrë kredi duke u bazuar te VKM për COVID-in, për pagat e punonjësve. Në shtator 2020 kompania vendos të përfitojë sërish nga riskedulimi për paratë nga COVID. Përfitojnë nga urdhri i kryeministrit dhe i guvernatorit të BSH. Pika tre është miratimi për marrjen e një kredie në shumë 3 mln dollarë me afat 3 vjeçar për rimëkëmbjen e aktivitetit.”, tha Shehaj.

Nga ana tjetër, deputeti Petrit Vasili thekson se në krye të kësaj skeme mashtrimi është kryeministri Edi Rama, i cili shkoi te inceneratori i Fierit në mars, që ta përdorte përpara zgjedhjeve.

“Skandali që pjesë e këtij mashtrimi publik bëhet vetë kryeministrit. Njofton koncensionari; hajde merreni në dorëzim në mars, dhe para zgjedhjeve në prill, këtu bëhen prova se si mund të vihet në funksionim inceneratori, që nuk kishte mbaruar, Ai shkoi për shoë, për t’i dhënë zemër hajdutëve. E keni shumë të qartë të nderuar qytetarë se këta vijojnë dhe marrin kredi pa fund dhe peng vendosin kontratën e shtetit. Këta vijnë me duar në xhepa, kanë bërë pazarin me qeverinë dhe qeveria i jep miliona, 40 e ca milionë dollarë. Nuk mjafton kjo por edhe ajo garancia sovrane që i garanton shteti milionat. Duhet të ishte dorëzuar projekti deri në vitin 2019 por jemi në 2022 dhe s’kemi asgjë”, tha Vasili.

Më herët edhe PD e Rithemelimit, akuzoi se firma e paligjshme e inceneratorëve janë thikë në shpinën e qytetarëve dhe drejtësisë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 16/08/2022 21:01

  E para zonja Shehaj po abuzon me oostin qe kushte ne shtet duke ekpozuar dokumente shteterire per aresye politike ,qe denohet me ligj .E dyta keto dalje biz cdo dite si nga Meta dhe Saliu nuk japin efekt pasi populli sidimos elektirati gri qe jep fitiren ne zgjedhje po pret mbylljen e hetimeve nga SPAK dhe te dali everteta e korrupsionit me inceneratiret .Tajtika per te mbledh sa me shmu nherez per protesta eshte nje ghe e kote dhe e lodhshme per opoziten e cula ka nevoje per lider te rinj pro demojrate dhe te oa bere pus me vjedhhe dhe vrasje

  Përgjigju
 • Ina: 16/08/2022 20:09

  Ku eshte problemi ketu haha

  Përgjigju
 • Emigranti: 16/08/2022 19:53

  Eshte nje aktivitete privat dhe per nevojat e tij financiare ka marre credi ne banke….ku eshte ketu korrupsioni i qeverise? Bankat kane rregullat e tyre te funksionimit ku shteti nuk mund te nderhyje dhe nuk duhet.I mbytet njerzit me marrezi,prandaj dhe nuk ju votojne dhe ju vazhdoni me genjeshtra bajate.

  Përgjigju
 • Edi: 16/08/2022 18:49

  O sufllaqexhinj merruni me faktet qe ajo thot mos u merrni me personin qe e thot

  Përgjigju
 • Ledio: 16/08/2022 14:47

  Po kto pse bejne si te mire

  Përgjigju
 • Kleo: 16/08/2022 14:47

  Kur flasin kto per krime e korrupsion nuk e di dmth

  Përgjigju
 • Henri: 16/08/2022 13:56

  Kjo brisilda deri dje ishte me Ramen sot na tregoka kjo vjedhjet …turppp per nje femeer si ju!

  Përgjigju
 • Soni: 16/08/2022 13:55

  Kur flasin keto per drejtesine e bejne sikur nuk kane vjedhur duke dashur te vene gjasme rregul ne vend pa korrupsion mos te ngelte me njeri pa folur

  Përgjigju
 • Dritan: 16/08/2022 13:38

  Ojj brisilda ojj kurv te hoqen te pushuan keta te PS ty dhe do me nxjerr inatin tani se deri dje i puthje bythen Edi Rames apo harrove

  Përgjigju
 • Arber: 16/08/2022 13:37

  Kto partite akoma marin fryme?

  Përgjigju
 • Mondi: 16/08/2022 13:34

  Kur flasin per korrupsion keta qe ja kane pire gjakun ketij populli po shkoni more ju qifsha ropt ishallah po ju shef zoti

  Përgjigju
 • Jorgo: 16/08/2022 13:30

  Akoma gjalle jane keta e paskan ndryshu dhe emrin tani sikur cfar do bejne , po cfar denoncimesh thoni more te pa udhe qe dini se ku kini koken

  Përgjigju
 • shpresa: 16/08/2022 13:25

  po ik mi shif krimet e bera nga partia juaj mos fol per te tjeret

  Përgjigju
 • Hamzi: 16/08/2022 13:24

  Ti petrit bashk me brisilden skeni goj fare me fol njehere se o ka mbush xhepat partia juaj o ska vjedh njeri

  Përgjigju
 • Avno: 16/08/2022 13:23

  Me parti e deshtuar sa kjo e juaja nuk kam pare ne kaq vite jete qe kam

  Përgjigju
 • Gazi: 16/08/2022 13:22

  Po kjo brisilda i harroi vjedhjet e veta qe na del ktu duke fol me shpate ne dore?

  Përgjigju
 • ana: 16/08/2022 13:18

  po ikni vazhdoni nderroni emrat e partive tuaja ate beni

  Përgjigju
 • miri: 16/08/2022 13:17

  akoma vazhdoni te thoni nga kto budalleqet tuaja ju partite qe keni vdek me kohe

  Përgjigju
 • Alma: 16/08/2022 13:13

  Brisilda shoqja jote eshte o ilir qe ca si bere kti vendi e vodhe e shkaterrove dhe tani na flet per drejtesi

  Përgjigju
 • Olta: 16/08/2022 13:12

  Brisilda shehaj qe na flisja shoqja e ilirit eshte qe ca ska ber mashtrime vjedhje te ktij vendi dhe flet akoma

  Përgjigju
 • Eda: 16/08/2022 13:11

  Ju deshtoi lsi ja edhe ja vut liri emrin tani partise jeni deshtim i madh i ketij vendi

  Përgjigju
 • indrit: 16/08/2022 13:11

  nuk ju duam me ne pushtet se na e keni shpif kur keni qene boll tsh

  Përgjigju
 • silva: 16/08/2022 13:09

  po faktet per krimet e renda te kryetarit tuaj pse nuk i nxirrni

  Përgjigju
 • ina: 16/08/2022 13:08

  keto te partis se lirise perfundimisht nuk jane ne terezi vetem budalliqe flasin

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 16/08/2022 13:08

  Po mi po mi briseida apo bisturia me dy tehe e likerames,ligjero mi xhan ligjero. Osé futja pordhes e gri sallate sa te kaloj edhe kjo nate. O njerez duam lajme reeee.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja nuk arrin të fitojë, Braçe: Dështim, por djemtë janë të fundit në analizën e fajit! Fajtorët më të mëdhenj janë në tribunë

Kombëtarja nuk arrin të fitojë, Braçe: Dështim, por djemtë janë të fundit në analizën e fajit! Fajtorët më të mëdhenj janë në tribunë