Pas 19 vitesh, qeveria afgane nis bisedimet me talebanët për paqen

19 vite konflikt mes trupave të qeverisë afgane dhe talebanëve duket se janë afër fundit. Mëngjesin e së shtunës në Katar nisën bisedimet e paqes qe duhet të kishin filluar në shkurt por  mosmarrëveshjet mbi shkëmbimin e të burgosurve i bllokuan ato. Këto janë hapat e para të drejtpërdrejta midis Talebanëve dhe përfaqësuesve të qeverisë Afgane.

Militantët  deri në shkurtin e 2020 kur u arrit një marrëveshje mes SHBA dhe talebanëve kishin refuzuar të takoheshin me qeverinë, duke i quajtur ata "kukulla" amerikane. Të dy palët po synojnë pajtimin politik dhe një fund të dhjetëvjeçarëve të dhunës, i cili filloi me pushtimin Sovjetik 1979.

Bisedimet qeveri-talebanë pritet të jenë edhe më të komplikuara, ku shumë shqetësohen se të drejtat e grave do të sakrifikohen gjatë rrugës. Ceremonia e përurimit vjen një ditë pas 19 vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara. Forcat amerikane ndërhynë në Afganistan me urdhër të Presidentit George Ë. Bush një muaj pas sulmeve për të kapur organizatorin e tyre, liderin e Al Qaedës Osama bin Laden

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Fenomeni Merkel: Arkitekte e kompromisit dhe menaxhuese e krizave