Pas 3 vitesh hiqet detyrimi i mbajtjes së maskës në transportin urban në Gjermani, do përdoren vetëm në institucione

Pas 3 vitesh hiqet detyrimi i mbajtjes së maskës në transportin urban në Gjermani, do përdoren vetëm në institucione

Foto ilustruese

Pas tre vitesh detyrim për të mbajtur maskën ​​në transportin urban në Gjermani, duke nisur nga data 2 shkurt ato nuk janë më të detyrueshme, por do të mbahen vetëm në institucionet shëndetësore.Në autobusë dhe trena në Gjermani nuk është më e detyrueshme mbajtja e maskës kundër virusit Corona, kjo vjen pas heqjes së maskave në avionë.

Pasagjerëve që përdorin transportin publik nuk do t'u kërkohet më të mbajnë maska ​​​​për t’u mbrojtur nga Covid-19. Kërkesa për maska ​​në trenat dhe autobusët në distanca të gjata gjithashtu po hiqet.

Vendimi vjen pas thirrjeve dhe ankesave nga disa liderë politikë për të hequr mandatin. Gjermania hoqi rregullat që kërkonin që pasagjerët e linjave ajrore të mbajnë maska ​​në fluturime në fillim të tetorit.

Deutsche Bahn, shërbimi hekurudhor kombëtar i Gjermanisë, i kishte bërë thirrje qeverisë të heqë kërkesën për maska, duke argumentuar se maskat duhet të jenë vullnetare në trena pasi ato tashmë janë në avion. Pas 2 shkurtit, kërkesat federale të maskave të Gjermanisë do të zbatohen vetëm për klinikat, shtëpitë e pleqve, praktikat mjekësore dhe objektet e tjera shëndetësore.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Prokuroria e Vlorës sekuestron 247.000 m2 prona në Himarë në vlerë 35 milionë euro, u përvetësuan me dokumente të falsifikuara

Prokuroria e Vlorës sekuestron 247.000 m2 prona në Himarë në vlerë 35 milionë euro, u përvetësuan me dokumente të falsifikuara