9 muaj hetime nga SPAK/ Arrestohet kreu i Kadastrës së Beratit, merrte rryshfet kundrejt dhënies së lejeve të legalizimit (FOTO+EMRI)

BERAT- Pas 9 muajve hetimeve nga SPAK, është vënë në pranga kreu i Kadastrës së Beratit, Ervin Nelaj me akuzën e korrupsionit.

Burime zyrtare i thanë Shqiptarja.com bën me dije se Nelaj, i cili kishte vetëm 7 muaj në këtë detyrë, ka përvetësuar shuma parash nga persona të ndryshëm, me qëllim pajisjen e tyre me dokumentet e lejes së legalizimit.

Më parë, Nelaj 8 vitesh ishte specialist dhe inspektor i ‘Aluiznit’. Operacioni për kapjen e tij është nga Drejtoria Vendore e Policisë Berat dhe SPAK-u, teksa vijon puna për dokumentimin ligjor të plotë të kësaj veprimtarie kriminale dhe për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari korruptive.

Njoftimi i plotë
Finalizohet operacioni policor i koduar "Aluizni", për goditjen e korrupsionit pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike.  

Operacioni nga Drejtoria Vendore e Policisë Berat dhe SPAK-u. Pas një hetimi 9-mujor u finalizua operacioni policor i koduar "Aluizni", në kuadër të të cilit u ekzekutua masa e sigurisë "Arrest në burg", për shtetasin E. N., 38 vjeç, banues në Berat, me detyrë drejtor i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Drejtorinë Rajonale Berat.

Ky shtetas dyshohet se gjatë ushtrimit të detyrës ka përvetësuar shuma parash nga persona të ndryshëm, me qëllim pajisjen e tyre me dokumentet e lejes së legalizimit. Vijon puna për dokumentimin ligjor të plotë të kësaj veprimtarie kriminale dhe për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari korruptive.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:46
Del fotoja/ Ky është drejtori i Kadastrës së Beratit që u arrestua, merrte para për të dhënë leje legalizimesh

1611687019_1611686620ERVINNELAJ.jpg

Ky është Ervin Nelaj, drejtori i Kadastrës së Beratit, i arrestuar ditën e sotme. Ai u vu në pranga pasi akuzohet për korrupsion, se ka marrë shuma parash për dhënien e lejeve të legalizimeve. Ai kishte marrë këtë detyrë prej 7 muajsh, teksa prej 8 vitesh ishte specialist dhe inspektor i ‘Aluiznit’.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jakup: 27/01/2021 23:41

  Pse duhet me plane se sben Si ne monizem kaq % femra ,%meshkuj Te zgjidhen kush punon per popullin Ndoshra dhe me shume femra. Se po u zgjodhen me perqindje. Zgjidhen kukullat

  Përgjigju
 • Iris: 27/01/2021 01:50

  Ne 7 muaj dhe paska bere kerdine,po ne 8 vjet ne postin tjeter sa para ka bere ?!

  Përgjigju
  • Taulant: 28/01/2021 07:53

   Po per aferat ne postin tjeter eshte hetuar dhe prangosur, kur ka qene te Aluizni. Ndaj kane nisur hetimet 9 muaj me heret.

 • Cudi: 26/01/2021 23:57

  Te jete ky peshku i madh?? Hahahahaha

  Përgjigju
 • Redi: 26/01/2021 23:14

  9 muaj hetim, sot arrestim, dhe akoma vazhdoka puna per dokumentim ligjor???? Te keqen e policise qe sdi nga lidhet gomari! Do ishte mire te hetonin edhe procesin e emerimit nga inspektor ne drejtor te ketij botit. Apo e kane pas vendos ne mbledhje partie.

  Përgjigju
 • Ervinbushi nga topoja: 26/01/2021 22:39

  Ore shikoni ate te Fierit....eshte kampion....ky i Beratit,eshte çerr perpara ketij drejtorit te Fierit...hahaha

  Përgjigju
 • Aristoteli: 26/01/2021 22:25

  Nuk i gezon njeri leket e tjetrit o budalla do te semuren femijet te zen hakat e popullit o budalla.

  Përgjigju
 • Qytetar i Tiranes: 26/01/2021 22:11

  Me thene te verteten para 1 viti bleva nje apartament ne Tirane me hipoteke, pagova nje tarife tek noteri 7,500 Lek (60 Euro) per sherbimin ne hipoteke dhe pas 2-3 javesh ai me telefonoi qe certifikata ne emrin tim ishte gati. As ia pashe deren hipotekes dhe as u zvarrita me muaj pas, shkurt e shpejt dhe thashe shyqyr qe ia arritem dites pas eksperiencave qe kishim degjuar nga te tjeret. Gjithesesi kush shperdoron detyren per pervetesime personale e meriton burgun padyshim. Bravo atyre qe raportojne keto raste korrupsioni prane organeve te drejtesise.

  Përgjigju
  • sapa: 27/01/2021 19:02

   Mos ke pa noj enderr gjermone o Qytetar i Tirones?

 • Vlora: 26/01/2021 21:18

  Habitem si nuk i bënë përshtypje Artan lames, duhet të jepte dorëheqjen qysh në 6mujorin e parë, të gjitha kadastrat njësoj janë marrin ryshfet.. Në qytetin tim leket nuk e pin ujë o ndahet prona për gjysmë ose ndërrim me hyrje.

  Përgjigju
 • Erjon: 26/01/2021 20:54

  Ata Jan te gjithe te korruptuar qe tek kelyshi me i vogel Jan rrjet vetem lek kerkojn per te dhene dokumentat qe me ligj na takojn ata po na rrjepin.

  Përgjigju
 • sapa: 26/01/2021 20:39

  Behen 9 muaj hetime dhe e dini se cfare ndodh? ajo qe ndodh gjithmone ne vendin e cudirave shqiperi:pas disa ditesh lihet i lire ne arrest shtepie!Dhe pastaj cfare meson qytetari shqiptar nga kjo gje?:qe cfaredo qe te besh ne kete vend del jashte!

  Përgjigju
 • Dikushi: 26/01/2021 20:19

  Po esht e vertet, hipoteka e apartamentit qe une bleva ne 1 pallat ne Berat ishte gati , vetem firmen e kti maskaraj donte qe un ta merja, por me solli verdall per 2 muaj dhe i dhash 50 euro per firmen qe holli, se nuk e idhte ndryshe , shum Mir ja ben qenit , ne burg te vej dhe te kapi sapune ne vend te firmave

  Përgjigju
  • Lala: 27/01/2021 07:21

   Do ta ket marr noi cerr 50 euro ty se kete su hy ne sy po ishte 3000 euro e siper

 • Njoni: 26/01/2021 20:10

  Hajde lajm hajde, po pse cfarë ka për tu habit këtu, ky nuk është rasti i parë që ndodh te kadastra. Në të gjitha qytetet krerët e kadastrave janë për tu vra me bukë në gojë, të gjith marin lekë se ndryshe nuk të japin letrat . Në Shqipëri fillon korrupsioni që në grupin e parë në kopësht deri sa arrin më sferat më të larta të shoqërisë.

  Përgjigju
  • Tjetri: 26/01/2021 21:51

   Hahahahahahaahaha mos vdeksh kurr

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Kurti: Vuçiç refuzoi ofertën time për vetëmenaxhimin e serbëve

Kurti: Vuçiç refuzoi ofertën time për vetëmenaxhimin e serbëve