Pas luftës në Ukrainë, Vietnami heq dorë nga blerja e armëve ruse

Pas luftës në Ukrainë, Vietnami heq dorë nga blerja e armëve ruse

1670403817_arme.PNG

Prej dekadash, vendi i Azisë Juglindore ka qenë një nga blerësit kryesorë të armëve ruse. Është një nga 20 blerësit më të mëdhenj të armëve në botë për shkak të tensioneve me Kinën, por po kërkon t'i japë fund varësisë së saj nga Moska për furnizimin e armëve.

Vietnami shpreson të marrë pajisje më të avancuara që Rusia nuk arrin t'iu sigurojë atyre, raportojnë mediat e huaja.

Ajo po përballet gjithashtu me presion nga Perëndimi për të reduktuar blerjet e armëve nga Moska për shkak të luftës në Ukrainë. 

Vendi po i drejtohet furnizuesve nga Evropa, Azia Lindore, India, Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara, sipas diplomatëve, zyrtarëve dhe analistëve.

Ajo gjithashtu mund të fillojë të eksportojë armët e veta, pasi të ketë rritur industrinë e saj ushtarake vendase.

Nguyen The Phuong, një studiues i mbrojtjes në Universitetin Kombëtar të Vietnamit, tha se kishte pasur diskutime të brendshme në tetor nëse do t'i shisnin armë Rusisë.

Asnjë vendim nuk shihet si i afërt dhe ministritë e mbrojtjes dhe të jashtme të Vietnamit nuk kanë komentuar për këtë. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Kriza energjetike, BE i alokon Shqipërisë 72 milionë euro si pjesë të Paketës së Mbështetjes

Kriza energjetike, BE i alokon Shqipërisë 72 milionë euro si pjesë të Paketës së Mbështetjes