Pas mbledhjes të Kryesisë së PD, militantët e Bashës u përplasën verbalisht edhe me gazetarët! Rrjeti 'Safe Journalist': Sulm ndaj interesit publik

Pas mbledhjes të Kryesisë së PD, militantët e Bashës u përplasën verbalisht edhe me gazetarët! Rrjeti 'Safe Journalist': Sulm ndaj interesit publik

Selia e PD

Pas mbledhjes të Kryesisë së PD, militantët e Lulzim Bashës kanë sulmuar edhe gazetarët e mediave të ndryshme duke i kërcënuar verbalisht dhe duke tentuar t’i sulmojnë fizikisht. Për këtë ka reaguar ‘The Safe Journalist’ duke thënë se veprimi pengon jo vetëm rrjedhën e gazetarisë së lirë, por edhe sigurinë dhe mirëqenien e atyre që shërbejnë në vijën e parë të raportimit të lajmeve.

“Çdo sulm ndaj gazetarëve është sulm ndaj interesit publik, demokracisë dhe të drejtave të të gjithë qytetarëve”, shkruan Rrjeti SafeJournalists.

Blerjana Bino, studiuese e SafeJournalists në Shqipëri, tha: “Sulmi i fundit ndaj gazetarëve në mbledhjen e Partisë Demokratike është një tregues shqetësues i rreziqeve me të cilat përballen gazetarët në Shqipëri, duke nënvizuar pasigurinë e vazhdueshme të lirisë së shtypit. Ai nënvizon nevojën thelbësore që partitë politike, anëtarët e tyre, mbështetësit dhe publiku i gjerë të respektojnë rolin dhe hapësirën e gazetarëve. Ky është gjithashtu një kujtesë fillestare se si ndjenjat antimediatike nga politikanët dhe përdorimi i gjuhës nxitëse kundër gazetarëve mund të nxisin kërcënime fizike, duke gërryer themelet thelbësore të gazetarisë së pavarur dhe profesionale”.

Rrjeti SafeJournalists, i cili përfaqëson më shumë se 8200 profesionistë të medias në Ballkanin Perëndimor, i kërkon Partisë Demokratike që të distancohet publikisht nga ky incident dhe të dënojë veprimet e mbështetësve të saj. Pritet një deklaratë zyrtare, ku do të pranohet ashpërsia e situatës dhe do të përshkruhen veprimet për të siguruar që një incident i tillë të mos përsëritet. Rrjeti më tej kërkon që të zbatohen masa gjithëpërfshirëse për të parandaluar incidente të tilla në të ardhmen, duke garantuar sigurinë dhe lirinë e gazetarëve.

Rrjeti SafeJournalists thotë se do të informojë palët e interesuara përkatëse kombëtare dhe ndërkombëtare për këtë rast.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Thashethemet se përçan grupin, Gjasula tregon tipin e Armando Brojës në Kombëtare

Thashethemet se përçan grupin, Gjasula tregon tipin e Armando Brojës në Kombëtare