Pas më shumë se 1 viti, izraelitët në natyrë pa maska

Për të parën herë pas një viti Izraelitët ishin në gjendje të shëtisnin në rrugë të pa maskuar, pas lehtësimeve të kufizimeve anti-COVID.

Duke ecur nëpër rrugët ku Covid duket se është vetëm një traumë e së kaluarës, maskat mbeten shenja më e dukshme se si pandemia është e destinuar të ndikojë akoma në rutinën e re. Shumica e njerëzve ende ecin me maskën poshtë, ose të lidhur në dorë, të cilën nëse e harrojnë nuk do të mund të hyjnë në supermarket, në autobus ose në ambientet e tjera të mbyllura.

Qeveria ka zbutur rregullin për mbajtjen e maskave në rrugë,  në përgjigje të vaksinimit masiv të suksesshëm,  me 5.34 milion njerëz që kanë marrë dozën e tyre të parë.

Në tërësi, 61.7 përqind e 9.3 milion qytetarëve të Izraelit tani kanë bërë një dozë të parë të vaksinës, dhe 57.4 përqind janë vaksinuar plotësisht plotësisht.

Vendi ka rihapur plotësisht të gjitha shkollat ​​dhe universitetet, ndërkohë që njerëzit deklarohen se ndihen çuditshëm tanimë që kanë fituar disa në liritë.

Që nga fillimi i pandemisë Izraeli ka regjistruar mbi 836,000 të infektuarish dhe mbi 6000 viktima. Si shumë vende të tjera, ajo përjetoi një kulm të dytë në janar 2021.

Pavarësisht nga suksesi i vaksinës në pjesën më të madhe të Izraelit, përpjekjet në Bregun Perëndimor dhe Gaza të pushtuar nga Izraeli me kritika për mos ndarjen e më shumë furnizimeve të tij.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se deputetët e opozitës duhet të jenë në Kuvend dhe të mos e braktisin atë në legjislaturën e re?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Video/ Humbën jetën 3 anëtarët e familjes nga Gjilani pas helmimit nga kërpudhat, publikohen pamjet nga banesa e tyre në Gjirin e Lalzit