Pas ngritjes së KLP dhe KLGJ, brenda shkurtit krijohet SPAK, Vishaj: Në ‘sitë’ krime që nga viti 1991

Pas krijimit të Këshillit të lartë të prokurorisë dhe atij gjyqësor i vjen radha ngritjes brenda shkurt 2019 dhe prokurorisë e Gjykatës Speciale.

Sipas kreut të avokatëve penalist Saimir Vishaj, njëherazi Anëtar i Këshillit të Monitorimit të Institucioneve të Drejtësisë, SPAK, do të ketë hapësirë për të hetuar zyrtarë të lartë për vepra penale që datojnë nga 1991.

Ligji i ri i jep të drejtë SPAK, prokurorisë së Posaccme dhe Gjykatës së Posaccme, i jep të drejtë, të gjitha veprat penale që kanë lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar, t’i shtrijnë efektet përtej afatit të parashtrimit. Prandaj politikanët tanë dridhen sot, se e ndjejën frikën. Kush i ka ngjyer duart, kush i ka duart të pista, do të jetë në bankën e të akuzuarve.

Saimir Vishaj, kreu i avokatëve Penalistë

Këtë deklaratë Vishaj e bëri nga aktiviteti “Toga e Artë” e avokatëve penalistë ku sipas tij me ndryshimet ligjorë avokatët duhet të rriten profesionalisht.

Me çmimin “Toga e Artë” për këtë vit u vlerësuan avokatët Përparim Noka, Ylli Kamberi, Eni Cobani, Ndre Molla, Liljana Tangu.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Erion Braçe dorëzon çelësat e zyrës, rrëzon karrigen e zv.kryeministrit: Pata lirinë të kondërshtoj, e të them jo! Nuk hyra as nuk dola si hajdut