Akulli dhe ngricat mbërthejnë rrugët! Në Dardhë kalimi vetëm me zinxhirë, izolohet Komuna e Dardhasit nga bora, pa drita disa fshatra

TIRANË- Reshjet e dendura të  dëborës gjatë 24-orëve të fundit zbardhën qytetin juglindor. Trashësia e borës në Korçë ka arritur në 10 centimetra, ndërsa temperatura minimale ka zbritur në -7 gradë celsius. Në zonat malore trashësia e dëborës shkon nga 20 deri në 30 centimetra.

Gjatë natës është punuar dhe po mbahen të hapura aksi rrugor Qafë Thanë- Kapshticë dhe të gjitha akset e tjera nacionale të këtij qarku. Po kështu rrugët për në fshatrat turistikë Dardhë dhe Voskopojë janë të hapura, por këshillohet qarkullimi me zinxhirë për shkak të ngricës.

Fshatrat e thellë malorë, Dardhasi i Sipërm, Panarit dhe Lekas janë të izoluara nga bora. Reshjet kanë shkaktuar probleme për furnizimin me energji elektrike.

Reshje të dendura bore pati gjatë natës edhe në qarkun e Dibrës. Në Peshkopi, trashësia e borës shkon deri në 6 centimetra ndërsa në zonat malore deri në 15 cm. Për shkak të temperaturave të ulta janë krijuar ngrica në rrugë. Policia rrugore këshillon drejtuesit e mjeteve të përdorin zinxhirët. E njëjta situatë paraqitet edhe në Kukës e Pogradec.

Nga kompanitë kontraktore është punuar për të mbajtur hapura rrugët nacionale. Probleme me energjinë elektrike kanë fshatrat në Kalanë e Dodës dhe Lurë.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:43
Moti i keq në Pogradec/ Pa energji elektrike disa fshatra, e bllokuar Bishnica

Si pasojë  motit të keq në Pogradec, disa fshatra kanë mbetur pa energji elektrike. Mësohet se kanë mbetur pa energji Dardhasi, Proptisht dhe Hudenisht. Lëvizjet e mjeteve duhet të bëhet me zinxhirë, teksa mësohet se Bishnica ka mbetur e bllokuar dhe po punohet me traktor për ta hapur rrugën.

Ora 10:32
15 cm borë në Kukës! Të gjitha akset të kalueshme

Situata e motit ka qenë e qetë, e karakterizuar me ulje të temperaturave nën  zero gradë dhe reshje bore gjatë natës në qarkun e Kukësit. Lartësia e borës së re ka qenë 5 - 15 cm, teksa mësohet se të gjitha akset janë të kalueshme.

“Nga informacionet e marra nga kontraktorët që kanë në performance rrugët nacionale të gjitha rrugët janë të kalueshme normalisht. Pasojë e uljes së temperaturave akset rrugore janë përfshirë nga reshjet e borës e ngricat. Nga Kontraktorët me kapacitetet e nevojshme po punohet për hapjen e kriposjen e tyre.

Kontraktorët kanë përdorë këto kapacitete;
Borëpastruse 24
Fadroma 10
Kamiona 10
Kamionçina 4
Eskavator 1 dhe punonjës 88’, njofton Prefektura.

Ora 09:02
Borë e ngrica, pamjet fantastike të liqenit të Pogradecit (FOTO)

Akulli dhe ngricat kanë pushtuar edhe rrugët e Pogradecit. Siç shihet nga fotot, shëtitorja në Pogradec ka dhuruar një pamje fantastike në këtë ditë të ftohtë janari.  

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mirembajtja: 15/01/2021 09:31

    Firmat e mirembajtjes rrugeve marrin leket dhe flene gjume dhe rruget i hapin malinat e ushtrise. Shikoni targat e makinrs borepastruese

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK