'Pastroni farmacinë'/Përgjimet telefonike që çuan në zbulimin e bandës së Met Kananit në Shqipëri

'Pastroni farmacinë'/Përgjimet telefonike që çuan në zbulimin e bandës së Met Kananit në Shqipëri

Pas arrestimit të Met Kananit në Turqi në muajin mars të këtij viti, hetimet u shtrinë edhe në Shqipëri për identifikimin e anëtarëve të bandës së drogës.

Grupi kriminal trafikonte kanabis në drejtim të Turqisë dhe më pas droga shpërndahej në vendet e BE-së.

Kjo ishte edhe linja e re e trafikimit, ku transportoheshin edhe droga të forta si heroinë dhe kokainë. Nga hetimet e kryera nga Policia dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda, u ra në gjurmët e disa prej anëtarëve të bandës të cilët vepronin në territorin shqiptar.

Prangosja e Met Kananit ka bërë që trafikantët e tjerë në Shqipëri të merrnin masa për fshehjen e drogës. Disa persona të dyshuar janë përgjuar me metoda speciale teksa ndanin porositë për njëri-tjetrin.

"Pastroni farmacinë", ka qenë kodi i përdorur nga disa prej anëtarëve të bandës që çoi në zbulimin e tyre dhe për rrjedhojë prangosjen gjatë operacionit të koduar "Preçizioni" të 13 trafikantëve në disa qytete të Shqipërisë, 4 janë arrestuar më herët në Turqi dhe një prej tyre në Maqedoni.


Lajmi kryesor:

VD/Zbërthehet banda e Met Kananit, super-operacion antidrogë në Shqipëri, 39 në pranga


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Nuk ndalet rritja e çmimit të druve të zjarrit në Korçë! Inxhinieri: Në dimër do të shtrenjtohen më shumë, shkak importi

Nuk ndalet rritja e çmimit të druve të zjarrit në Korçë! Inxhinieri: Në dimër do të shtrenjtohen më shumë, shkak importi