Patozi 'zeron' Bashën për 25 prillin: Na ndan vizioni dhe qëllimi! Garoj me Topallin dhe ata që e duan Shqipërinë më demokratike

Zbutja e toneve të Lulzim Bashës, ndaj partive të reja të krijuara nga të larguarit e Partisë Demokratike, dhe ftesa jo e drejtpërdrejtë  për t’iu bashkuar kampit opozitar, nuk do ta lëkundë Astrit Patozin. Patozi thotë në një intervistë për Report Tv se sheh zero mundësi për bashkëpunim me Lulzim Bashën, pasi sipas tij i ndan vizioni dhe qëllimi. 

“Ne gjykojmë që me zotin Basha na ndan së pari vizioni që kemi për politikën dhe e dyta qëllimi”, tha Patozi

Tentativat për arritjen e paktit për listë unike mes Bashës dhe aleatëve të tij tradicionalë, koordinatori I Bindjes Demokratike i sheh thjesht si pazar për vende të sigurta në listë.

“Po vazhdojnë pazarin e tyre për të gjetur hapësira të sigurta në listë, që është një shëmti, në rrafshin estetik, jo më në rrafshin moral e politik, sepse tregon që për ata nuk ka ndryshuar asgjë”, tha Patozi

Për këtë arsye, në intervistën për Report Tv thotë se I vetmi koalicion që mund të ndërtojë është ai me partitë e reja që kanë të njëjtën kauzë, sjelljen e ndryshimit dhe jo rotacionin.

“Me Topallin, është nevoja dhe kauza e përbashkët që ne kemi për të dalë në një listë dhe besoj do e arrijmë qëllimin. Ne e duam Shqipërinë më demokratike, më të drejtë dhe më të pakorruptuar”, tha Patozi

Patozi nuk kundërshton vetëm shpërndarjen e mandateve nga Kodi  i Ri zgjedhor, për të cilin I është drejtuar Gjykatës  Kushtetuese. Ai thotë se nuk do ta shfrytëzojë as mundësinë që I jep ligji I ri elektoral kryetarëve të partive për të garuar në katër zona zgjedhore. Sipas Patozit kjo bie në kundërshtim me kauzën për lista të hapura, ku çdo kandidat duhet të shkojë i barabartë përballë votuesve.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?

Komento

Komente

 • goni: 15/01/2021 20:34

  ore luli e ka te pjekur se mandate do marre (edhe po sdoli shumice) po ti me jozin skeni shans fare o patiz djali ...mos na bej parimorin legen se te bytha e saliut ke qene dhe ti si ai tjetri ...

  Përgjigju
 • Dauti: 15/01/2021 19:35

  E ndan vizioni dhe qellimi, qe ne fakt eshte perfitimi. Perfitimi nga Rama dhe taborri i tij qe tipa si ky sahanlepiresi u rrine me gavete nga pas.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Gjiknuri me banorët e Borshit e Lukovës: Mos e çoni votën dëm për qoka farefisnie tek kandidat humbës, opozita nuk ofron asgjë