Paundi britanik bie në nivelin më të ulët në 37 vite kundrejt dollarit amerikan

Paundi britanik bie në nivelin më të ulët në 37 vite kundrejt dollarit amerikan

Funta britanike

Funta britanike ka rënë në nivelin më të ulët kundrejt dollarit amerikan prej vitit 1985. Një funtë është tregtuar për 1.145 dollarë në pasditen e së mërkurës, nivel që nuk është parë në 37 vjetët e fundit.

Banka e Anglisë ka thënë se vështirësitë ekonomike në Mbretëri të Bashkuar, si dhe forcimi i dollarit, kanë rritur presionin mbi funtën.

Guvernatori i Bankës britanike, Andrew Bailey, ka paralajmëruar se shumë pak mund të bëhet për të parandaluar Britaninë nga rënia në recesion. Si arsye ai ka përmendur ndikimin e luftës së Rusisë në Ukrainë dhe çmimet e energjisë.

Banka pret që ekonomia britanike të tkurret në tre muajt e fundit të vitit 2022 dhe tkurrja të vazhdojë deri në fund të vitit 2023.

Ky paralajmërim vjen teksa Qeveria britanike planifikon të kufizojë rritjen e mprehtë të faturave të energjisë. Çmimet e energjisë janë rritur ndjeshëm prej heqjes së masave të vëna për frenim të pandemisë së koronavirusit. Situata është përkeqësuar pasi Rusia ka ndalur ndjeshëm furnizimet me gaz në Evropë./REL

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 07/09/2022 23:20

    E dinin shaka këta britanikët gjoja do i rrëzonin ekonominë Rusisë po hëngrën sallatorin vetë

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto