Pazare ‘diplomatike’? Erdogan: Mund t’i japim aprovimin për anëtarësimin në NATO vetëm Finlandës, Suedia do tronditet  

Pazare ‘diplomatike’? Erdogan: Mund t’i japim aprovimin për anëtarësimin në NATO vetëm Finlandës, Suedia do tronditet  

Presidenti turk. Erdogan

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO është në duart e Turqisë, por presidenti turk Tajip Erdogan duket se dëshiron të zgjasë këtë “pushtet” vetoje.

Me bisedimet me Suedinë të ngrira në mënyrë efektive deri pas zgjedhjeve presidenciale të 14 majit në Turqi, presidenti turk tani thotë se do t'i trajtojë ndryshe dy aplikimet për anëtarësim.

"Nëse është e nevojshme, ne mund t'i japim një mesazh tjetër Finlandës. Suedia do të tronditet nëse i japim një mesazh tjetër Finlandës."- tha ai.

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström deklaroi dje se “procesi i anëtarësimit është ndalur përkohësisht”, pas njoftimit të Turqisë se po tërhiqet nga dialogu me Suedinë dhe Finlandën. “Ne po ndjekim zhvillimet në Turqi dhe presim zgjedhjet e 14 majit ”, shtoi ai.

Billström shtoi se qëndrimi i Turqisë "nuk e ka bërë më të lehtë" procesin, por qeveria suedeze shpreson se vendi do të bashkohet me NATO-n këtë verë  në një samit në Vilnius.

Siç tha ai, ai dhe stafi i tij janë takuar me ambasadorët e të gjitha vendeve islame në Suedi, ndërsa ambasadat suedeze në vendet islame kanë dialog me qeveritë atje. Sipas ministrit suedez, vendi i tij është shumë afër përmbushjes së të gjitha pikave që lidhen me marrëveshjen me Turqinë dhe për këtë arsye miratimi nga Parlamenti turk nuk duhet të jetë larg.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Vijojnë reshjet e breshërit në Korçë! Dëme të konsiderueshme në bujqësi

Vijojnë reshjet e breshërit në Korçë! Dëme të konsiderueshme në bujqësi