PDIU, Idrizi në Fier: 'Pashallarët e kuq' kundër çështjes Çame! Detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi gjatë një takimi me anëtarët e Shoqatës Patriotike në Fier u shpreh se shqiptarët e Çamërisë nuk mund të pranojnë atë që “pashallarët e kuq” i kanë bërë Çamërisë që në vitin ’44.

Idrizi theksoi se shqiptarët e Çamërisë nuk e pranojnë dot thundrën e pushtetit dhe si çdo shqiptar ndihen të fyer nga politika antishqiptare e Kryeministrit Edi Rama.

“Rama kërkon ta heqë Çamërinë edhe nga librat e historisë sepse kështu ia kërkon pala greke. Kërkon që ta barazojë Çamërinë me termin Vorio-Epir. Pra, jo thjesht të na heqë identitetin ne, por të këpusë njërin krah të identitetit kombëtar shqiptar”, tha ai.

Për Idrizin Greqia zgjeron ujërat territoriale pas 87 vitesh ndërsa kryeministri bën avokatin e tyre.

“Si është e mundur që Greqia zgjeron ujërat e saj territoriale pas 87 vjetësh, ndërsa kryeministri jo vetëm nuk e kundërshton, por bën avokatinë e Greqisë. Pse qeveria shqiptare hesht para Çështjes Çame, që është detyrim kombëtar? Ne jemi këtu për të mbrojtur Çamërinë, por edhe Shqipërinë nga një strategji e përkrahur nga idiotët e dobishëm të Athinës në Tiranë”.

Në fund kreu i PDIU-së u shpreh se të bashkuar shqiptarët janë më të fortë.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento

Komente

  • Rea: 28/02/2021 15:21

    Zoti Idrizi! A eshte me interesuar per qeshtjen çame Edi Rama apo Vangjel Dule?

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

PS thellon diferencën me PD-LSI në Korçë, krahasuar me 11 ditë më parë! Partitë e reja zero shans për të marrë mandat