Pamjet me dron nga mali i Tomorrit, pelegrinët në vendin e shenjtë, 2416 metra mbi nivelin e detit!

Report TV sjell pamjet me dron nga pelegrinazhi në Malin e Tomorit. 20 - 25 gushti janë ditë të veçanta për besimtarët bektashinj. Janë ditët e Abaz Aliut që kremtohen me pelegrinazhin në malin e Tomorit. Mijëra njerëz kanë mbërritur në 2416 m lartësi mbi nivelin e detit për ritet fetare. Ata kanë udhëtuar mijëra kilometra nga anembanë Shqipërisë, por edhe Kosova, Maqedonia e mbarë bota drejt malit të cilin e cilësojnë të shenjtë.

Për pesë ditë rresht, besimtarët vizitojnë vendet e shenjta, ndjekin ritualet e festës së Abaz Aliut dhe dëgjojnë fjalimet e klerikëve të tyre mbi historinë e shenjtërimit të baba Tomorit dhe veprat e shenjtorëve bektashi. Luten e ndezin qirinj në varrin e shenjtorit "Abaz Ali", e bëjnë kurban duke kërkuar më shumë shëndet dhe mirësi për familjet e tyre.

1598190827_tomorrimedron.jpg

1598190807_pamjemedron.jpg

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mandati i tretë, Rama: Shumë gjëra mund të bëhen ndryshe