Për herë të parë, Erdogan emëron një grua në krye të Bankës Qendrore në Turqi

Për herë të parë, Erdogan emëron një grua në krye të Bankës Qendrore në Turqi

Recep Tayyip Erdogan

Me marrjen e mandatit të ri, Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar për herë të parë një grua si guvernatore të Bankës Qendrore në Turqi.

Hafize Gaye Erkanin, është gruaja e parë që do të jetë në krye të Bankës Qendrore në Turqi dhe me këtë detyrë ajo do të përballet me një prej normave më të larta të inflacionit në Turqi.

Erkan, më parë ka qenë ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara dhe vendimi për emërimin e saj në këtë detyrë me shumë përgjegjësi ishte paksa e papritur nga ana e liderit turk.

Momentalisht shkalla e inflacionit në Turqi ka rënë nën 40 për qind dhe guvernatores së re i duhet të stabilizojë ekonominë në vend.

Erdogan, i cili sapo e ka nisur mandatin e tretë si president, prezantoi kabinetin e ri qeveritar, ku ndër ndryshime që bëri ishte dhe emërimi në ministrinë e Financave të Mehmet Simsek.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Konviktet, 'shpëtimi' i studentëve për të përballuar jetesën në Tiranë, e reja nga Kukësi: Në dy javë harxhoj 3 mijë lekë të reja, ushqimet mi jep familja

Konviktet, 'shpëtimi' i studentëve për të përballuar jetesën në Tiranë, e reja nga Kukësi: Në dy javë harxhoj 3 mijë lekë të reja, ushqimet mi jep familja