Historike/ Për herë të parë, Shqipëria në finalet e Botërorit të skive! Colturi: E vështirë, por e lumtur që ia dola!

Për herë të parë Shqipëria do përfaqësohet në finalen e kampionatit botëror të skive në disiplinën e Giant Slalom. Kjo falë Lara Colturit, e cila sot në provat e pistës Are të Suedisë regjistroi kohën e 19 më të mirë nga 23 vende që kualifikoheshin.

“Sot ishte një ditë shumë e vështirë, sidomos lëshimi i parë sepse era ishte shumë e fortë. Gjë që ndikoi te shikueshmëria, por megjithatë arrita të jap diçka pozitive dhe pastaj gjëja më e bukur është fakti që u kualifikova në finalen e kampionatit botëror. Jam shumë e lumtur, një tjetër hap dhe tani e gjithë vëmendja do jetë tek sllallomi i nesërm,”-u shpreh skiatorja Lara Colturi.

Te dielën Lara Colturi do provojë të kualifikojë Shqipërinë në finalen e një kampionatit botëror edhe në disiplinën e sllallom, që është zbritja e shpejtë në ski në një vend të pjerrët e me kthesa të njëpasnjëshme.

Ndërkohë që finalet do zhvillohen fundjavën e ardhshme në pistën e Saalbach të Austrisë.

Kjo është edhe gara e fundit e sezonit të skive, që zhvillon një cirkuit të ngjashëm me atë të Formula 1, me ndryshimin e vetëm se pas mbarimit të të gjitha garave në fund zhvillohet një tjetër, që emërohet si finalet e kampionatit botëror.

Ne.k./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Grazie: 10/03/2024 02:15

  Urojme nje medalje argjendi ose bronzi

  Përgjigju
 • Sport, kalitje, shendet: 09/03/2024 21:04

  Tani hajde te gjejme ndonje kineze qe te fitojme edhe ne ping pong. Paska qene e lehte kjo pune, federata jep flamurin me qera kurse rinia sportdashese ben not ne La Mansh.

  Përgjigju
  • Sport, kalitje, shendet: 10/03/2024 09:40

   O Lale, s’ka me njerez “dru me pre” se sot jane te mireinformuar mbi tregun e punes njerezit. Paguaj 100 euro dita po deshe t’i krasisesh ullinjte.

  • Po mër po: 10/03/2024 09:16

   Ne paguajmë të na mbajnë flamurin të hujt

  • Lala i Lushnjes: 10/03/2024 07:23

   Rinia shqiptare rri në kafe gjithë ditën e perëndisë dhe diskuton për "pjeshkat,, e Big, nuk bëhet fjalë për punë e jo më të bëjë stëvitje. Isha në fshat për të krasitur ullinjtë dhe as njeri nuk vinte për punë, megjithse ullinjtë ata do ti vjedhin.

 • Aplaussi: 09/03/2024 20:44

  Bravissima!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjmë rotacion

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjmë rotacion