Përfundon Asambleja e KOKSH, zgjidhet një anëtare për CAS! Fidel Ylli: Jemi kthyer në një institucion modern, rezultate konkrete

Përfundon Asambleja e KOKSH, zgjidhet një anëtare për CAS! Fidel Ylli: Jemi kthyer në një institucion modern, rezultate konkrete

Asambleja e Përgjithshme e KOKSH-it

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka zhvilluar këtë të shtunë Asamblenë e Përgjithshme vjetore të 28-të. Kreu i këtij institucioni, Fidel Ylli në fjalën e tij ka bërë me dije edhe arritjet e sportistëve shqiptarë në shumë disiplina, teksa e ka quajtur KOKSH një institucion modern. Në këtë event u dhanë edhe disa "Urdhëra Olimpikë" për figurat e sportit që kanë lënë gjurmë në vendin tonë.

Veç objektivave për të ardhmen, në pikën e fundit të rendit të ditës është zgjedhur edhe një anëtare e CAS (Gjykatës së Drejtësisë Sportive). Pas votës së anëtarëve, Aida Bushati që ishte kandidatja e vetme për këtë post ka marrë miratimin. Nga 67 anëtarë të KOKSH, në votim morën pjesë 53 dhe me 49 vota pro (2 kundër dhe 2 të pavlefshme) Bushati u zgjodh anëtarë e re e CAS.

Në Asamblenë e KOKSH u akorduan edhe "Urdhërat Olimpikë". Mjeshti i Boksit, Zef Gjoni është vlerësuar me këtë meritë, teksa edhe gjyqtari ndërkombëtar i volejbollit, Konalsi Gjoka ka marrë titullin. Vlerësim edhe për Sahit Prizrenin, ish-kampionin e mundjes që tanimë mban postin e kreut të kësaj federate.

Pas vdekjes, ikona e gazetarisë sportive Vladimir Grillo ka marrë "Urdhërin Olimpik", duke u vlerësuar si zëri i emocioneve sportive në vend.

Presidenti i KOKSH, Fidel Ylli në fjalën e tij përmendi medaljet e sportistë kuqei në gjashtë muajt e fundit.

"Më lejoni fillimisht të bëj një paraqitje kronologjike të aktiviteteve ndërkombëtare, ku kanë marrë pjesë sportistët tanë, për periudhën midis 2 Asambleve. – Erisa Brahimaj, Kampione e Ballkanit në Kadet dhe medalje bronzi në Kampionatin Ballkanik Junior U 21 – Juirdo Cani shpallet Kampion Ballkani, në kampionatin ballkanik të zhvilluar në Shqipëri – Gjithashtu Ernest Merdanaj shpallet kampion ballkanik për të Rinjtë në kampionatin ballkanik të zhvilluar në Shqipëri, si dhe shpallet sportisti më i mirë për të rinj – Nelia Kabetaj çiklistja 16-vjecare pozicionohet ne vendin e 19-të në “Kupën e Botës” në disiplinën “Cyclo -Cross Junior. Eklent Kaçi, Kampion Bote në Bilardo, për të dytën herë në USA – Kampionati Evropian i Mundjes në Zagreb të Kroacisë, ku mundësi ynë, Zelimkhan Abakarov u rendit i dyti – Enkileda Carja, medalje bronxi në Shkëputje dhe dygarësh në Kampionatin botëror për të Rinj që u zhvillua në Durrës – Lara-Colturi. Në Kampionatin Botëror për të rinj, ajo u shpall Kampione Bote në Super G dhe vendin e tretë në Sllallomin Gjigand", tha fillimisht Ylli.

Fidel Ylli më pas u ndal edhe te mbështetja që KOKSH i jep federatave përkatëse në Shqipëri, duke përmendur bursat olimpike për Lojarët e "Paris 2024".

"KOKSH-i është sot një institucion modern, që ka kapacitete dhe është në gjendje të zbatojë një sërë projektesh, të financuara nga Solidariteti Olimpik, Qeveria shqiptare dhe donatorë të tjerë. Me mbështetjen e Solidaritetit Olimpik, KOKSH-i ka mundësinë të mbështesë federatat kombëtare dhe sportistët me projekte të ndryshme, si p.sh.: Bursat olimpike për kualifikimin e sportistëve për Lojërat e Paris2024 Mbështetje të tjera nga KOKSH për Islam Dudaev, Juirdo Cani, Franko Burraj, Bajram Sina, Arjol Zeneli Kurs teknik për Trajnerët e federatës së Tenisit Grantet për mbështetjen e ekipeve të Volejbollit meshkuj dhe Basketboll femra", tha Fidel Ylli mes të tjerash.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • xhemal: 29/04/2023 16:05

    U kethye ylli i lekeve e i basteve ..edhe ky si like floriri

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Merr fund 'aventura', policia franceze shpëton futbollistin e Nice që tentoi vetëvrasjen

Merr fund 'aventura', policia franceze shpëton futbollistin e Nice që tentoi vetëvrasjen