Përfundon rivlerësimi i pasurive të paluajtshme, Lame: Buxhetit të shtetit i janë shtuar 110 milionë dollarë

Ka përfunduar procesi i vlerësimit të pasurive të paluajtshme! Kreu i Kadastrës, Artan Lame bëri me dije se procesi është mbyllur me datë 2 gusht. Ai tha se aknë përfituar 113.800 mijë familje ndërsa në proces u përfshinë 168 200 pasuri.

'113.800 pasuri morën shërbimin e rivlerësimin, ndërkohë që në këtë proces presin 168.200 pasuri. Procesi i rivlerësimit është disi i komplikuar. Disa persona u tërhoqën nga procesi pas rivlerësimit.  Rekordin e mban Tirana me 47.293 rivlerësime. Vendin e fundit e mban Hasi me vetëm 35 rivlerësime', tha Lame. 

Por jashtë rivlerësimit mbetën 398 raste, skualifikime kryesisht të qytetarëve që kanë aplikuar ditët e fundit dhe nuk u bë e mundur përllogaritja e shumës dhe më pas pagesa përkatëse ose mbetën pa aplikuar pas sulmit kibernetik të shërbimeve publike online.

Në fund të procesit mbetën edhe 398 raste, të cilëve nuk u bë e mundur t’ju kryhej procesi i rivlerësimit. Kryesisht këto janë raste që kanë aplikuar në ditët e fundit të lejuara dhe nuk u bë e mundur përllogaritja e shumës dhe më pas pagesa përkatëse. Kujtoj këtu që në periudhën e fundit të këtij procesi, rreth mesit të muajit korrik, ndodhën edhe sulmet kibernetike që bllokuan apo shqetësuan disa nga sistemet operative të shtetit. 

Po ashtu përmes rivlerësimit të banesave e bizneseve buxhetit i kanë shkuar 12.7 mld lekë ose rreth 110 milion USD.

6. Përfitimet e procesit të rivlerësimit të pasurive të paluajtshme.

Përfitimet nga procesi i rivlerësimit të pasurive janë si sociale ashtu dhe ekonomike. Gjithashtu, përfitimet janë si për qytetarin ashtu edhe për vetë shtetin.

1-    Nëpërmjet procesit të rivlerësimit, rritet vlera e pronës së qytetarit, sipas çmimit minimal fiskal të vendosur nga shteti ose sipas çmimit të tregut.
2-    Shitja e një prone i kushton më lirë xhepit të qytetarit, duke i sjellë kështu një përfitim ekonomik të konsiderueshëm (paguan vetëm 3% tatimin mbi të ardhurën nga shitja nga 15%, një diferencë jo e vogël kjo).
3-    Në rastin e marrjes së kredive në bankë apo vendosjes si kolateral, rritja e vlerës së pronës, rrit dhe vlerën vlerësimit dhe përfitimit nga banka.
4-    Procesi i rivlerësimit, është një rregullator i tregut informal të shitjes së pasurive të paluajtshme.
5-    Nxit formalizimin dhe shmangien e evazionit fiskal me transaksionet e pasurive të paluajtshme.
6-    Është një investim shumë pozitiv në politikat sociale të shtetit, që nxit kështu interesimin dhe përfshirjen më shumë të qytetarëve në procesin e shitblerjes së pasurive të paluajtshme, si një motor i rëndësishëm zhvillimi i ekonomisë shqiptare.
7-    Të gjitha proceset e rivlerësimit të pasurive të paluajtshme ndër vite, kanë dëshmuar se interesi i qytetarëve ka qenë në rritje.
8-    Rritet numri i pasurive të paluajtshme të përfshira në tregun e shitjes, i cili në një farë mënyre është frenuar nga taksa prej 15%.
9-    Pavarësisht kategorisë, vitit të ndërtimit apo gjendjes së amortizimit, pronat bëhen të tregtueshme, konkurruese si dhe një alternativë e mirë në treg, për transaksionet e ardhme.
10- Nxiten investimet në pasuritë e paluajtshme, duke zhvilluar titujt e pronësisë si dhe të drejtën e kujtdo për të zotëruar një pasuri të paluajtshme.
11- Injektohen më shumë të ardhura në arkën e shtetit.
12- Përveçse për qytetarin, përfitimet janë edhe për shtetin, i cili pavarësisht se humbet në arkën e tij nga fitimi i aplikimit të tatimit prej 15%, por fiton nëpërmjet riaktivizimit dhe rritjes së numrit të pasurive që përfshihen në treg, si rrjedhim i uljes ndjeshëm të tatimit në 3% (në krahasim me mosshitjen apo stanjacionin).

SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rudi: 27/08/2022 15:50

  Jep çertifikatat e tokes, o qen I vjedhur, O kufom folese. Të vraftë zoti. Mburresh me arkëtimet e rrjetës se njerzve hallexhinj, qen

  Përgjigju
 • MERI: 27/08/2022 15:15

  Procesi i rivleresimi i pasurive te paluajtshem ne masen 3%, mqs ka rezultuar si nje proces me efekte pozitive, duhet rihapur perseri duke shtyre afatet ligjore te deritanishme. Njekohesisht ne kete ligj, pervec pjesetareve te se njejtes familje (prinderve femijeve), nga perjashtimi i kesaj tarife, duhet te shtohet edhe vellezerit dhe motrat. Shpresojme qe ky sygjerim te merret parasysh sa me shpejt ne aplikimet e ardhshme, pasi kjo gje do ti jepte mundesi me shume te gjithe personave te interesuar ne kete fushe.

  Përgjigju
 • Fadil ymeraj: 27/08/2022 12:05

  Po mire more vella mua qe kam qe ne dt 26/5/2022 pse s’me eshte rivlersuar apo talleni me kte milet se u ngopet me lek dhe tani e mbyllet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Tre vatra zjarri në Elbasan, forcat zjarrfikëse izolojnë flakët 

FOTO/ Tre vatra zjarri në Elbasan, forcat zjarrfikëse izolojnë flakët