Përmbytja e varrezave/ Ndreu për Report Tv: Papërgjegjshmëri e qytetarëve, kanë bllokuar lëvizjen e ujit! (VIDEO)

Për kreun e Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, përmbytja në varrezat e Lezhës kanë ardhur si pasojë e papërgjegjshmërisë së qytetarëve të cilët kanë hapur varre pranë zonave ku kanë bllokuar lëvizjen e uji. Në intervistën për Report Tv, Ndreu tha se bashkia ka ndërhyrë menjëherë.

“Bashkia ka ndërhyrë menjëherë për rastin dhe ka neutralizuar situatën. është e pazakontë, ka ardhur për arsye të ndërtimit të barreve në zona ku bllokojnë lëvizjen e ujit. Kjo është pasojë e papërgjegjshmërish dikur që ka vendosur varrin që ka penguar lëvizjen e ujit, po hartojnë një projekt për ndërhyrje njëherë e mirë. Nuk është një ngjarje që na ka ndodhur shpesh, por dje ka pasur një rrebesh të jashtëzakonshëm dhe si duket ajo papërgjegjshmëri e dikujt ka dhënë pasojat e veta. Kemi ndërhyrë menjëherë, sepse duhet thënë, Bashkia ka qenë aty. Ne e kemi vlerësuar shkakun, për arsyen që ka ardhur dhe kemi nxjerrë këtë konkluzion dhe duhet marrë masat, këto janë çështje sensitive, por ne do të bëjmë punën tonë dhe do bëjmë të mundur që të mos kemi probleme të tjera”, tha Ndreu.

Ai i ka kthyer përgjigje edhe PD-së, sipas së cilëve nuk bëjnë gjë tjetër veçse politik.

“Gjejnë një situatë kalimtare që vjen për shkak të papërgjegjshmëri dhe ia faturojnë bashkisë, por të mos ishim ne varrezat do të ishin të përmbytura, ato bëjnë politikë dhe nuk na mbetet gjë tjetër veçse punë të mbarë në bërjen e politikës kuturu”, tha Ndreu.

Duke u ndalur në një prizëm më të gjerë sa i përket përmbytjeve në Lezhë, ai tha se problemi është në Torovicë, por shtoi se sitiuata është shumë herë më ë mirë se më parë, për shkak të punës së bërë nga Bashkia.

"Në Torovicë kemi rreth 300-400 hektarë që janë nën ujë, ne po presim që të neutralizohet sasia e reshjeve, ndërsa në zona të tjera nuk ka problem të përmbytjeve, por Lezha është në risk, pasojat në Lezhë kanë qenë më të vogla për shkak të ndërhyrjeve. Bashkia ka ndërhyrë, 100 km kanale, nga të cilat 47 në Zadrimë, ka qenë një investim që  e ka zbutur mundësinë e përmbytjeve masive, plus që kemi ndërhyrë në kohë të shpejtë bllokimin e argjinaturave të Gjadrit, Bashkia ka qenë shumë aktive për të vlerësuar gjithçka përbënte rrezik, janë hapur shumë kanale”, tha Ndreu.


Lajmi kryesor:

E rëndë/ Përroi del nga shtrati, përmbyten varrezat në Lezhë! Ndreu: Papërgjegjshmëri e qytetarëve, kanë bllokuar lëvizjen e ujit! PD: Turp(PAMJET)


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Gërdeci vlen si gjyq për lidhjet politike që çuan tek masakra