Përmbytjet në Shkodër/ Kryebashkiakja për Report Tv: S'është faji i Bashkisë, por i ministrisë! Ne e kemi bërë punën tonë (VIDEO)

Shkodra është një nga qytet që përmbytet sa herë që ka reshje të dendura të shiut1 Për këtë kryetarja e Bashkisë, Voltana Ademi tha se për këtë nuk është fajtore Bashkia, pasi sipas saj ka bërë punën që i takon.

"Bashkia e Shkodrës është Bashkia që ka punuar më shumë nga të gjithë, nga kanalet të dyta dhe të treta, por kjo nuk është arsyeja e përmbytjes Kemi problem me kanalet e para që nuk janë pastruar asnjë, që s'janë kompetencë e bashkisë po të  Bordit kullues në varësi të ministrisë. Ato të dyta dhe të treta me kemi rreth 80% të pastruara rishtazi, punë që nuk ishte kryer në 30 vite. Kemi një mbingopje të baseni për shkarkimet dhe reshjet, është shkarkuar shumë gjatë kësaj kohë, kemi një tejngopje dhe të territori dhe keni ara është një basen ujëmledhës. Shqetësues është dëmi në disa kultura bujqësore, parashikojmë që në datën 11 të ketë një situatë të agravuar për shkak të rrjedhjes në kaskadë. Kemi hequr pompat nga ujësjellësi në OBOT, ka ndodhur gjatë natë. Kemi filluar ë komunikojmë me banesat që janë në rrezik, por që nuk janë përmbytur", tha Ademi për Report Tv.


Lajmi kryesor:

Reshje masive/ Fryhet Lana, zbarkon ushtria në Lezhë e Shkodër! Përmbytje edhe në Vlorë e Fushë-Krujë! Bllokohet lëvizja në disa rrugë! Nisin shkarkimet e ujit në hidrocentrale


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve