Përmbytjet/ Përkeqësohet situata në Barbullojë të Lezhës, banorët: Kemi tre ditë të izoluar nga uji! Ndreu: Jemi në gatishmëri

 

Nga Elvis Hila

Situata e krijuar nga përmbytjet është përkeqësuar në fshatin Barbullojë të Lezhës. Niveli i ujit është rritur me rreth 15 cm. Shumë familje janë të izoluara për shkak të prezencës së ujit rreth banesave, ndërsa dhe rrugët janë të pakalueshme nga automjetet e vogla.

Banoret thonë se kjo situatë vijon prej 3 ditësh dhe niveli i ujit ka arritur deri në 50 cm, duke ju vështirësuar jetesën dhe sjellë dëme të shumta në bujqësi dhe blegtori.

“Kemi tre ditë. Ka fryrje të ujit, Ka pasur një ngarkesë të ujit shumë. Vështirë. Vijmë me karrocë për të marrë furnizime. Asnjë makinë nuk kalon sot. Është shumë thellë. Mund të jetë 60 cm ujë. Ka bërë dëme? Plot, ca është mbjellur. Ka nja 15 vjet që jetoj këtu nuk kam parë asnjëherë kaq shi. Janë pastruar kanalet, ne i hedhim mbeturinat”, thotë një banor.

Emergjencat Civile të Bashkisë Lezhë janë vendosur në zonë, për tu ardhur në ndihmë banoreve që do kenë nevojë banoreve të rrethuar nga uji, ndërsa situata po mbahet nën monitorim të vazhdueshëm.

“Ka një ngritje rreth 13 cm më shumë, prurjet nga sipër. Pavarësisht  se territori ynë nuk ka qenë në fluksin e madh të reshjeve, por ka një situatë të agravuar. Po inspektojmë çdo familje, kushdo që do ketë nevojë për evakuim, ushqime, ne do jemi në gatishmëri. Këtë kemi në dorë të bëjmë. Ka një pretendim për mospunim hidrovori, në komunikimin që kemi pas ne na thuhet se është në punë, por do shkojmë ta inspektojmë vetë”, tha krebashkiaku Pjerin Ndreu.

Hidrovori i Tales që bën evadimin e ujërave në zonën e Barbullojës po punon me kapacitet të plotë, por niveli i prurjeve ka qenë mjaft i lartë thotë Drejtori i Kullimit për Veriun Fran Mataj.

“Hidrovori i Tales punon në një sipërfaqe prej 850 ha, pra sipërfaqja është shumë e madhe dhe sasia e reshjeve që ka rënë ka qenë shumë e madhe. Ka sipërfaqe nën ujë në Barbullojë, por duke parë edhe furnitorin e hidrovorit, nivelet e ujit janë shumë të larta. Hidrovori ka tre ditë që punon me kapacitet të plotë, ka 9 pompa dhe të gjitha janë në punë dhe kapaciteti i hidrovorit është 25-30 metër kub/sekondë por duke qenë se sasia e ujit është shumë e madhe sigurisht që do kohën e vet”, shprehet Mataj.

Prej tre ditësh në Barbullojë ndodhen nën pushtetin e ujit dhjetëra hektarë tokë bujqësore dhe kjo përmbytje ka ardhur si pasojë e prurjeve të shumta të përrenjve malor.


Lajmi kryesor:

Zhbllokohet pas 5 orësh rruga e Arbrit, nis lëvizja e mjeteve në Qafë-Murrizë! Policia: Përdorni zinxhirë e goma dimri! Në Shkodër është 1120 hektarë tokë e përmbytur


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Apeli i la pa vulë/ Kreshnik Çollaku braktis Bashën: Për ata që dje isha “hero” sot jam tradhëtar! Do bëj publik propozimin tim

Apeli i la pa vulë/ Kreshnik Çollaku braktis Bashën: Për ata që dje isha “hero” sot jam tradhëtar! Do bëj publik propozimin tim