Përmbytjet/ Rama bën krahasimin e shifrave në Kuvend: Në kohën tuaj u prekën 68.316 banorë në Shkodër, mbi 25 ha ishin nën ujë

 

Kryeministri Edi Rama ka bërë krahasimin e shifrave në Kuvend lidhur me përmbytjet në qarkun e Shkodrës. Në përgjigje të opozitës, i është referuar statistikave të Bashkisë për përmbytjet në kohën kur vendi qeverisej nga Sali Berisha duke i krahasuar me ato të ditëve të fundit kur vendi u përfshi nga moti i keq.

Ndërkohë pikërisht për ta ilustruar sinkronin dhe për t’ju thënë që “Rama junior” dhe “Rama senior” meqë juve e përdorët këtë, është i njëjti person dhe për t’ju thënë pse i qëndroj pikërisht fjalë për fjalë atyre që kam thënë, po i referohem shifrave të Bashkisë Shkodër, jo të qeverisë, e cila dihet botërisht që nuk influencohet nga qeveria jonë. Në atë kohë, kur unë kam thënë për atë, janë përmbytur 25 mijë e kusur hektarë, vetëm në zonën e Shkodrës, nga të cilat, pra në qark po flas, nga të cilat 14 mijë kanë futur brenda edhe qytetin e Shkodrës në atë kohë, mund t’i referoheni dhe pamjeve të asaj kohe. Ndërkohë që prapë referuar Bashkisë Shkodër, sipërfaqja e përmbytur ka qenë 1458 hektar këtë herë, nuk ka asnjë lidhje me kaskadën, fare, zero dhe 4000 hektarët që sollët ju në vëmendje është shifër e saktë e Ministrisë së Mbrojtjes, por nuk është vetëm për Shkodrën, është për gjithë zonën, përfshirë dhe Lezhën.

Folët për Durrësin për gjendje kritike. Në Durrës, përkundrazi, ka pasur një pasqyrë të qartë se çfarë ka bërë dhe një pasqyrë që shikohet sa herë që vjen i njëjti test me shi të rrëmbyeshëm, puna këmbëngulëse e bashkisë dhe në këtë rast sot që flasim e kryetares së bashkisë. Të gjitha zonat, të cilat shumë më pak se më parë sepse ka punuar bashkia rregullisht dhe më përpara, u identifikuan si zona kritike në përmbytjen e fundit, sot nuk janë më zona kritike. Ka një problem me disa pika në zonën e Ish-Kënetës që janë nën kuotë, është ndërtuar nën kuotë dhe pyetjes suaj që “a mendon qeveria t’i spostojë këta njerëz”, kjo pyetje vlen në fakt, jo vetëm për Shkodrën, për ato pika, vlen për shumë pika në Shqipëri, por kjo nuk bëhet me “a mendon, a s’mendon qeveria”. Kjo bëhet duke bashkëpunuar të gjithë së bashku se pastaj dihet se çfarë ndodh në qoftë se qeveria tenton një gjë të tillë, si i kthehen qeverisë dhe i thonë “po shpërngul votuesit tanë”, për shembull.

Për të ardhur tek shtëpitë, tek banorët e prekur. 68 316 banorë të prekur, 68 316 zyrtarisht, shifra të Bashkisë Shkodër në kohën që është nxjerrë ai sinkroni im, ndërkohë që prapë shifra të Bashkisë Shkodër vetëm 130 qytetarë të evakuuar, 130 vetë, 130 persona nga 14 285 të evakuuar në atë kohën e atij sinkronit. E fundit për banesat, se e bëjnë pyetjen shpesh dhe të tjerë “si ka mundësi që vazhdojmë të kemi përmbytje”? Në fakt, ne kemi pasur shumë më tepër përmbytje në kohën kur përmbytjet ishin një gjë shumë e rrallë nëpër botë dhe në kontinentin tonë, sot përmbytjet nuk janë më një gjë e rrallë dhe ndodhin.

Por të kthehemi përsëri, ka përmbytje e përmbytje, sepse në rastin e përmbytjes që unë kam komentuar atje, ajo është një përmbytje e robit jo e Zotit. I qëndroj prapë asaj 100% dhe janë dhe të dhënat, por s’po hyj këtu, të gjithë shkarkimeve të kaskadës këtë herë, atë herë që e provojnë katërcipërisht këtë që po them.

Uji në përmbytjen e atëhershme vajti deri në çati dhe preku sipas Bashkisë Shkodër, jo sipas qeverisë 6130 shtëpi. Ndërkohë po Bashkia Shkodër thotë se këto ditë ka pasur vetëm 30 banesa me prezencë uji të përkohshme dhe ndërkohë kur të dilni këtu të nxirrni ato fotografitë e Durrësit, në Durrës kanë qenë 15, por natyrisht nëse unë e marr kamerën e “iphone” tim dhe e fus me qëllim edhe në një vrimë të vogël me ujë këtu në të djathtë të korridorit mund të stimuloj një përmbytje globale, po të dua", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Kuvend/ PD në interpelancë urgjente me Ramën për përmbytjet: Pse nuk shpallet gjendja e emergjencës? Kryeministri: Për 30 shtëpi që s'janë nën ujë?


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna